StoryEditor

Już niedługo nasze seminarium VAT

W grudniu i styczniu zamierzamy zaprosić naszych Czytelników na seminaria VAT. To już nasza tradycja, że zimą redakcja „top agrar Polska” organizuje warsztaty, pozwalające rolnikom, przedsiębiorcom i doradcom rolnym zgłębić tajniki ryczałtu VAT i zasad ogólnych.
30.10.2014., 13:10h

Sygnały spływające do redakcji jednoznacznie wskazują, że wciąż macie Państwo wiele wątpliwości dotyczących podatku VAT w produkcji rolnej. Oto jedno z najnowszych pytań:


„Chcę przekazać synowi agregat uprawowy nabyty w 2012 roku oraz samochód dostawczy nabyty w 2010 roku na fakturę VAT-marża. Jak rozliczyć VAT od takiego przekazania?”.

Oto odpowiedź naszego podatkowego eksperta, Romana Włodarza:

– Zakładamy, że oba urządzenia były wpisane do ewidencji środków trwałych VAT i były wykorzystywane je do sprzedaży opodatkowanej. Opodatkowanie VAT darowizny występuje tylko, gdy podatnikowi czynnemu przysługiwało przy nabyciu tych towarów prawo do odliczenia VAT:

  • Samochód dostawczy został kupiony u pośrednika (np. w komisie) na fakturę VAT-marża, która nie uprawnia do odliczenia VAT. Darowizna nie będzie zatem podlegać opodatkowaniu VAT.
  • Agregat uprawowy (zakładamy, że było to urządzenie nowe, o wartości ponad 15 tys. zł netto) zakupiony w 2012 roku dawał prawo do odliczenia VAT, a więc darowizna będzie podlegać opodatkowaniu.

Podstawą opodatkowania będzie cena nabycia (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (por. art. 29 ust. 10 ustawy o VAT) – w tym przypadku cena nabycia tego agregatu.

W celu prawidłowego rozliczenia VAT należnego od darowizny należy wystawić fakturę wewnętrzną lub inny dokument wewnętrzny, na którym znajdzie się m.in. kwota netto (podstawa opodatkowania), stawka VAT (23%) oraz wyliczony podatek należny.

Dodatkowo u darczyńcy wystąpi konieczność dokonania korekty VAT, ponieważ nie upłynęło 5 lat, licząc od roku, w którym agregat został oddany do użytkowania (art. 91 ust. 2). Np. nasz  rolnik darował w grudniu 2014 roku agregat z 2012 r. o wartości  netto 40 tys. zł (VAT odliczony 9,2 tys. zł). Z korekty będą zwolnione lata 2012 i 2013. Za lata 2014, 2015 i 2016 należy rozliczyć korektę – po 1/5 za każdy rok (razem 5520 zł), płatne jednorazowo do 25 stycznia 2015 r. pł
 
By zapoznać się z planem redakcyjnych seminariów poświęconych VAT kliknij TUTAJ.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 11:54