StoryEditor

Mało inwestycji budowlanych za unijne pieniądze

Zbliża się ku końcowy kolejny, trzeci już program pomocowy, finansowany z unijnych środków na rzecz modernizacji polskich gospodarstw. Jednak w PROW 2007-2013, podobnie jak w SPO 2004-2006 i programie SAPARD, rolnicy kupowali głównie maszyny i inne ruchomości – tylko nieliczni porywali się na inwestycje budowlane.
24.10.2014., 08:10h

Dane liczbowe są w tej kwestii bezwzględne. Z opublikowanych niedawno podsumowań działalności ARiMR przez 10 lat od naszego wejścia do UE wynika, że projekty zrealizowane w SPO 2004-2006 w ramach działania 1.1 (inwestycje w gospodarstwach rolnych) dotyczyły przede wszystkim zakupu wyposażenia i sprzętu ruchomego (85,1 proc.), bądź wiązały się z wybudowaniem lub zmodernizowaniem budynków produkcyjnych (jednak było to zaledwie 10,6 proc. ogółu inwestycji).

W efekcie realizacji tego działania na terenie całego kraju wybudowano lub zmodernizowano (głównie modernizowano) ponad 1,9 mln m² budynków produkcyjnych, w tym: obór, chlewni, innych budynków przeznaczonych na inwentarz żywy, szklarni (wraz z wyposażeniem) oraz pozostałych budynków gospodarczych, 180,5 tys. m² obiektów służących produkcji i sprzedaży bezpośredniej oraz 53,8 tys. m² nowopowstałych płyt obornikowych i 41,7 tys. m³ zbiorników na gnojówkę i gnojowicę.

Beneficjenci działania założyli 9,3 tys. ha nowych plantacji wieloletnich, zakupili 860,4 tys. sztuk inwentarza żywego, w tym: 6,1 tys. szt. bydła mlecznego, 2,8 tys. szt. bydła mięsnego, 7,4 tys. szt. trzody chlewnej, 822,2 tys. szt. drobiu oraz 21,9 tys. szt. innych zwierząt. Dzięki uzyskanym środkom zakupiono 90,8 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu, maszyn, narzędzi i urządzeń do produkcji roślinnej i zwierzęcej, ciągników itp.

W PROW 2007-2013 dysproporcja pomiędzy zakupem maszyn a inwestycjami budowlanymi jest jeszcze większa. Co prawda program jeszcze jest realizowany, lecz obecnie dostępne informacje pokazują, że zaledwie 3,4% inwestycji dotyczy budowy lub remontu połączonego z modernizacją budynków służących produkcji rolnej. Zdecydowana większość inwestycji (prawie 92%) to zakup wyposażenia i sprzętu ruchomego.

Do połowy ubiegłego roku zakupiono w ramach Modernizacji gospodarstw: 179,6 tys. sztuk maszyn i wyposażenia do produkcji roślinnej oraz 42,5 tys. sztuk do produkcji zwierzęcej, 33,8 tys. ciągników, 142,2 tys. sztuk elementów wyposażenia, maszyn rolniczych, narzędzi i urządzeń i 745 sztuk sprzętu komputerowego. Wybudowano lub zmodernizowano 2,6 mln m2 powierzchni budynków gospodarczych – głównie szklarni wraz z wyposażeniem (46 proc. ogólnej powierzchni gospodarczej), obory stanowiły zaledwie 8 proc. tych inwestycji, a chlewnie 3 proc.!

Jak będzie w nowym PROW 2014-2020? Plany resortu rolnictwa są ambitne – tym razem mamy przede wszystkim inwestować w budynki. Jednak bez zmiany podejścia samej Agencji do takich inwestycji nie ma co liczyć na poprawę tych wskaźników. Procedury weryfikacji i rozliczania takich inwestycji dziś skutecznie zniechęcają do podejmowania takich wyzwań – łatwiej po prostu kupić maszynę, niż pisać wyjaśnienie odnośnie gwoździ czy desek zużytych przy budowie – a to dziś jest właściwie normą.  gi
 
Dane liczbowe na podstawie: „Rola ARiMR w modernizacji polskiego rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich”.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 19:24