StoryEditor

Pielgrzymki do Częstochowy i pytanie konkursowe

Lipiec i sierpień to tradycyjnie już miesiące pielgrzymek rolników do Częstochowy. Modlitwa pod cudownym obrazem Matki Boskiej według wielu ma uzdrowicielską moc. Historia obrazu odnotowała niejeden cud i łączy się wieloma legendami. Pewne fakty pozostają jednak faktami… I o te fakty pytamy w aktualnym konkursie „Sokole Oko”.
28.06.2016., 13:06h

W ubiegłym roku do klasztoru na Jasnej górze przybyło 3 mln 700 tys. pielgrzymów, w tym jedną z najliczniejsztch grup stanowią zawsze rolnicy. Poza modlitwą, oczywiście zwiedzają mury kościoła. Zdjęcie fragmentu elewacji klasztoru paulinów z wizerunkiem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pojawiło się w lipcowej edycji konkursu „Sokole Oko”. Pytaniem konkursowym jest: W którym roku obraz trafił do Częstochowy? Poniżej kryje się odpowiedź…

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej po dziś dzień kryje w sobie wiele tajemnic i to mimo prowadzonych wieloletnich badań naukowych. Do dziś nie wiadomo ani kiedy dokładnie powstał obraz, ani kto go namalował. Są tylko domysły. Wiemy natomiast jaka była jego historia, i w jaki sposób obraz trafił na Jasną Górę. 

Według jednej z legend, obraz miał namalować św. Łukasz Ewangelista na deskach stołu w domu Maryi w Jerozolimie. Niedługo później cesarz Konstantyn Wielki przeniósł obraz do Konstantynopola i umieścił go w świątyni, gdzie po raz pierwszy obraz zasłynął łaskami. Zobaczywszy ikonę ruski Lew Halicki wymusił na cesarzu, aby mu go podarował. Po jego zgodzie, książę Lew obraz przeniósł do swych posiadłości i go przyozdobił, po czym w czasie wojny na Rusi ukrył na zamku w Bełzie. Po zdobyciu tego zamku przez Ludwika Węgierskiego, namiestnikiem zdobytych ziem mianował on księcia opolskiego Władysława, zwanego Opolczykiem. Ten znaleziony obraz otoczył szczególną opieką. Potem obraz miał zostać przewieziony do Opola, jednak po drodze napotkał na pewną przeszkodę… Otóż, konie zaprzężone do wozu z obrazem nie chciały ruszyć. Wówczas książę postanowił, że obraz trafi nie do Opola, a do fundowanego przez niego klasztoru paulinów, sprowadzonych wcześniej z Węgier do Częstochowy. Jednak to tylko legenda. 

Niepodważalnym faktem historycznym natomiast jest, że obraz został przekazany przez tegoż samego księcia Władysława Opolczyka ojcom paulinom w 1384 r. Jako datę bardziej szczegółową można przyjąć 31 sierpnia 1384 r. notowaną przez Petrusa Risiniusa w dziele „Historia pulchra et stupendis miraculis referta Imaginis Mariae...”    ag, na podst. Wikipedia

 

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 22:34