StoryEditor

Polska nie zapłaci kary za niewdrożenie dyrektywy o OZE

Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Polsce za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Formalnie ma to nastąpić w ciągu najbliższych dni.
27.02.2015., 10:02h

KE wniosła do Trybunału Konstytucyjnego skargę na Polskę w 2013 roku. Jej powodem był brak ustanowienia przez nasz kraj przepisów wdrażających unijną dyrektywę o OZE. W swoim wniosku Komisja zażądała, by Polska płaciła karę dzienną wynoszącą ponad 133 tys. euro, płatną od wydania wyroku do wdrożenia przepisów UE. Później jednak, ze względu na przyjęcie przez Polskę części wymaganych przez nią przepisów, obniżyła żądaną karę do 61 tys. euro dziennie.

15 stycznia br. polski Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Weszła ona w życie 28 stycznia i tym samym usunęła ostatnie zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

W związku z powyższym 26. lutego br. KE poinformowała, że wycofa skargę przeciwko Polsce i odstąpi od nałożenia na nią kary z uwagi na wypełnienie obowiązku transpozycji przepisów unijnych do prawa krajowego.
 
Przypomnijmy, że unijne przepisy zobowiązują wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia 20 proc. udziału energii odnawialnej w ostatecznym zużyciu energii oraz do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku w terminie do roku 2020. Dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii zawiera podstawowe przepisy służące realizacji tych celów.  bcz

Fot. Czekała

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 07:10