StoryEditor

Mało wniosków o nowe premie dla młodych

3171 wniosków o przyznanie 100 tys. zł premii w ramach działania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
21.09.2015., 11:09h

To niewiele biorąc pod uwagę zainteresowanie ostatnim naborem ze starego PROW, który ARiMR przeprowadziła w 2014 roku. Wówczas o przyznanie premii starało się 20656 osób, z których dla 16 839 starczyło pieniędzy. Skąd taki spadek zainteresowania tak bardzo popularnym działaniem PROW?

Przyczyną są nowe przepisy. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zmieniły się one na niekorzyść potencjalnych beneficjentów. Jest wiele obostrzeń, zakazów i nakazów, które nie wszyscy chętni mogą spełnić.  Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, a prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną po otrzymaniu decyzji o przyznaniu pomocy. A wszystkie elementy wniosku są punktowane i to właśnie liczba punktów zdecyduje o przyznaniu pomoc.

Punkty będą przyznawane m.in. za powierzchnię utworzonego gospodarstwa, posiadane kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, rodzaj inwestycji czy przynależność do grup producentów rolnych. Punktowane będzie również to jak działalność rolnicza będzie wpływała na ochronę środowiska naturalnego, różnica wieku pomiędzy przekazującym, a przejmującym gospodarstwo oraz to czy gospodarstwo zostało przejęte w całości.
O premie w tym naborze mogła się starać osoba, która:

  • miała w chwili skłądania wniosku nie więcej niż 40 lat,
  • posiadała odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
  • po raz pierwszy rozpoczynała prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący,
  • stała się właścicielem  lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.

Młody rolnik ma też trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych (wykształcenia), liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Inne wymagania dotyczą wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO), która nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa - średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70% minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST). Ponadto beneficjent zobowiązany będzie do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10%.

Zmiany objęły także sposób wypłaty pomocy. Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie pzrekazana w dwóch ratach:

  • I - w wysokości 80% - po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja;
  • II - w wysokości 20% - po realizacji biznesplanu. 

Teraz wnioski zostaną poddane ocenie, a listę rankingową poznamy jeszcze jesienią.

oprac. bcz na podstawie ARiMR

Fot. Sierszeńska

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 08:21