StoryEditor

Pogotowie polowe TAP: Jak wyglądają rzepaki na Podlasiu?

Wiele plantacji rzepaku jest silnie rozwiniętych z rozetą ponad 14 liści. To jednak ma swoje konsekwencje –  z jednej strony konieczne były kilkukrotne zabiegi regulacji pokroju, a z drugiej na roślinach często widać objawy niedoboru składników pokarmowych, głównie azotu. A w jakiej kondycji są rzepaki na Podlasiu?
06.12.2019., 18:12h
Pojechaliśmy z kamerą Pogotowia Polowego top agrar Polska na Podlasie, a dokładniej na południowy-wschód od Bielska Podlaskiego. Okazało się, że wbrew powszechnemu mniemaniu, że Podlasie ma słabe gleby, są także rejony o bardzo dobrych glebach, na których z powodzeniem uprawia się rzepak zbierając nawet ponad 5 t/ha rzepaku. W tamtym rejonie rzepak wysiewa się ok. 10–15 sierpnia.

W tym roku sporym wyzwaniem była regulacja pokroju roślin, ponieważ ciepła i wilgotna jesień sprzyjała ich rozwojowi. W efekcie rośliny wytworzyły rozetę ponad 14 liści. Na wielu plantacjach widać żółto-czerwone lub fioletowe przebarwienia roślin. Jeśli pojawiają się one na starszych liściach, oznacza to w większości przypadków niedobór azotu. Ale nie zawsze. Czym mogą być one spowodowane? O tym w najnowszym odcinku Pogotowia polowego.

Obejrzyj film z najnowszym odcinkiem Pogotowia Polowego TAP - tutaj.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:20