StoryEditor

Jawność ksiąg wieczystych

Pytanie: Niedawno zwróciłam się z pismem do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego o udostępnienie karty tytułowej „Spis parcel” Dz. I znajdującej się w tut. sądzie, a dotyczącym akt gruntowych jednego z sołectw.
23.10.2014., 08:10h

Podałam niezbędne dane identyfikacyjne. Chcę bowiem zweryfikować historię nabytej przez mojego ojca nieruchomości. Jednak sędzia wydziału ksiąg wieczystych odmówiła mi wydania tych dokumentów, tłumacząc koniecznością dochowania tajemnicy. Czy postąpiła słusznie?

Odpowiedź: Analizując sytuację w jakiej znalazła się nasza Czytelniczka należy zwrócić uwagę, zgodnie z art. 2 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (DzU z 2001 r., Nr 124, poz. 1361), że księgi wieczyste są jawne. Może je przeglądać każdy bez obowiązku wykazywania interesu prawnego. Przeglądanie akt odbywa się w obecności pracownika sądu.

Z zasady jawności ksiąg wieczystych wynika domniemanie powszechnej znajomości wpisów zawartych w księgach wieczystych. Oznacza to, że skoro księgi wieczyste są jawne i każdy może zapoznać się z ich treścią, to nie może powoływać się na nieznajomość treści wpisu oraz wniosku, co do którego wzmianka znajduje się w księdze.

Natomiast akta ksiąg wieczystych wymagają pewnej ochrony ze względu na to, że znajdują się w nich dokumenty dotyczące nieruchomości. Dokumenty te często stanowią podstawę wpisu w księ...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 06:08