StoryEditor

Wsparcie producentów warzyw i owoców było konieczne

Kiedy 7 sierpnia 2014 r. rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu niektórych produktów z Unii do Rosji, w tym owoców i warzyw, niektórzy producenci stanęli przed widmem bankructwa.
16.02.2015., 13:02h

Konieczna była natychmiastowa stabilizacja cen na rynku, szczególnie warzyw i owoców szybko psujących się, by nie przerodziło się to w poważniejsze, daleko idące zakłócenia na rynku. Komisja Europejska musiała zadziałać. Dlatego w dniu 29 sierpnia 2014 r. przyjęła rozporządzenie Komisji (UE) nr 932/2014, ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw i zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 913/2014 (Dz. Urz. UE L 259 z 30.08.2014 r., str. 2).

Jak wiadomo, od dziś, czyli od dnia 16 lutego 2015 r., producenci warzyw i owoców zainteresowani wsparciem mogą składać do Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego powiadomienie na formularzu. Agencja Rynku Rolnego poinformowała, iż uruchamia kolejną II turę mechanizmu WPR „Dalszego tymczasowego wsparcia producentów owoców i warzyw - (Dow II)”. Jest to już III transza wypłat dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych przez embargo rosyjskie.

Środki wdrożone w rozporządzeniu zostały uzupełnione dalszymi pomocami w formie dodatkowego, wsparcia dla określonych ilości produktów, obliczonych na podstawie dotychczasowego eksportu do Federacji.
 
Niestety wprowadzony przez Rosję zakaz przywozu wciąż powoduje poważne zagrożenie wystąpienia na rynku zakłóceń spowodowanych dużym spadkiem cen ze względu na fakt, że ważny rynek eksportowy z dnia na dzień stał się niedostępny. W takiej sytuacji zwykłe środki dostępne na mocy rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 wciąż wydają się niewystarczające. Trzeba było więc przedłużyć działanie mechanizmu wsparcia dla określonych ilości produktów. W tym celu w Polsce został uruchomiony mechanizm, którego celem jest przekazanie środków wsparcia dla producentów owoców i warzyw, którzy spełnili wymagania związane z uzyskaniem nadzwyczajnego wsparcia określonego wyżej przytoczonymi przepisami.

Dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia udzielane są do określonych produktów dla producentów, którzy przeprowadzili operację wycofania z rynku (tzw. bezpłatna dystrybucja oraz inne przeznaczenie). Ilość produktów podlegająca wsparciu w ramach niniejszego mechanizmu jest limitowana. Limity ilości ustalone są odpowiednio dla każdego państwa członkowskiego. Oprac. e-abi

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 18:47