StoryEditor

Groźne zatrzymania łożysk

Zatrzymanie łożyska choć z pozoru jest niegroźnym schorzeniem, to jednak może spowodować wiele komplikacji zdrowotnych. Dlatego priorytetem jest profilaktyka.
21.07.2015., 15:07h

– Gdy w ciągu 24 godzin po porodzie  z dróg rodnych wystaje część łożyska, trzeba to zgłosić lekarzowi. Wcześniej należy zmierzyć krowie temperaturę, ponieważ przy zatrzymaniu łożyska jest to kluczowa informacja, decydująca o rodzaju podjętej terapii – zaleca Piotr Styk z Lecznicy Weterynaryjnej w Osięcinach. Informuje, że gdy krowa z zatrzymanym łożyskiem straciła apetyt i ma podwyższoną temperaturę, tj. pow. 39,6*C powinna natychmiast otrzymać pomoc lekarską. Taki stan wskazuje na toczącą się w organizmie zwierzęcia infekcję. Jest to konsekwencją zalegających w drogach rodnych resztek błon płodowych, które ulegają rozkładowi i towarzyszy temu wzrost liczby różnych drobnoustrojów. – Często zatrzymaniu łożyska towarzyszy ostre zapalenie błony śluzowej macicy, objawiające się podwyższoną temperaturą i spadkiem łaknienia – mówi lekarz weterynarii. Przedłużanie tego stanu powoduje przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy, czemu towarzyszą patologiczne wypływy z dróg rodnych o nieprzyjemnym zapachu.

– Zatrzymanie łożyska trzeba zgłosić lekarzowi także wtedy, gdy krowa ma normalną temperaturę i pobiera pasze, mimo że takie zwierzę nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Do takich krów przyjeżdżam na 3 dzień po wycieleniu, ale do tego czasu zalecam rolnikowi mierzenie temperatury. Gdy będzie podwyższona do gospodarstwa docieram możliwie jak najszybciej – opowiada lekarz weterynarii z Osięcin.

Więcej informacji o leczeniu i profilaktyce zatrzymań łożysk znajdziecie Państwo w artykule pt. Groźne zatrzymania łożysk” opublikowanym w wydaniu sierpniowym „top bydło”. les

Ryszard Lesiakowski
Autor Artykułu:Ryszard Lesiakowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 11:53