StoryEditor

Żelazo podstawą fotosyntezy

Żelazo jest pobierane przez rośliny w dużych ilościach. Nie zawsze jest jednak brane pod uwagę w programie nawożenia, a pełni przecież bardzo ważne funkcje.
03.07.2018., 11:07h
Zboża ozime potrzebują do 270 g/ha żelaza na wyprodukowanie 1 t ziarna ze słomą, rzepak do 285 g/ha, a zboża jare nawet do 360 g/ha (największym zapotrzebowaniem odznacza się pszenica jara). Warto zatem pamiętać o tym pierwiastku w nawożeniu nalistnym, zwłaszcza że w glebie jest go raczej mało.
Przyswajalność żelaza zależy od odczynu gleby. Odczyn zasadowy powoduje wytrącanie się żelaza w postaci wodorotlenków mało przyswajalnych dla roślin. Najniższa zawartość przyswajalnego żelaza w glebie występuje przy pH 6,5–8, co ma miejsce na glebach wapiennych i często wapnowanych. Wraz ze spadkiem odczynu wzrasta jego dostępność, co można osiągnąć na stanowiskach o wyższym pH przez stosowanie nawozów zakwaszających, np. siarczanu amonu.

Żelazo to fotosynteza

Najważniejsza funkcja żelaza wiąże się z podstawowymi i najistotniejszymi procesami zachodzącymi w roślinach, czyli fotosyntezą i oddychaniem. Żelazo bierze bezpośredni udział w transporcie elektronów podczas tych procesów, co finalnie przekłada się na powstawanie organicznych związków węgla, dzięki którym roślina może rosnąć. Pierwiastek ten jest też niezbędny przy tworzeniu się chlorofilu – nie jest jednak jednym z jego składników.
Przy braku żelaza w roślinach głównym objawem jest chloroza liści. Żelazo jest mało ruchliwe w roślinach, więc chloroza pojawia się najpierw na młodych liściach. Silne niedobory powodują w końcu odbarwienie się także starszych liści. W tym samym czasie będzie się pogłębiać chloroza liści młodych, które mogą przybrać najpierw żółtą, a w konsekwencji białą barwę.

Więcej o roli żelaza w roślinach uprawnych przeczytasz w najnowszym, lipcowym wydaniu „top agrar Polska”.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 09:26