StoryEditor

Mały areał, mało zmian w rejestrze

Pszenżyto jare to ciągle jeszcze gatunek na tzw. dorobku. Poprawia się potencjał jego plonowania, ale dręczą choroby, co pokazują wyniki PDO.
23.01.2018., 10:01h
W roku 2017 stan Krajowego rejestru (KR) pszenżyta jarego nie zmienił się. Nie zarejestrowano ani też nie skreślono żadnej odmiany. Obecnie w KR znajduje się 12 odmian, wszystkie pochodzą z hodowli krajowej, reprezentowanej przez firmy Hodowla Roślin Strzelce Grupa IHAR i DANKO Hodowla Roślin. Zestawienie wyników badań PDO pszenżyta jarego zawiera oceny z lat 2015–2017 dla 9 zarejestrowanych odmian. W PDO odmiany pszenżyta jarego corocznie oceniane są w ok. 30 doświadczeniach, co pozwala reprezentatywnie przedstawić wyniki zarówno w skali kraju, jak i województw.

Pszenżyto jare jest zbożem pastewnym, dlatego najważniejszą cechą jest plenność, która decyduje o wyborze odmiany do uprawy. Spośród obecnie zarejestrowanych odmian najwyższym poziomem plonowania (średnio w trzyleciu) wyróżnia się odmiana Mamut. Tylko nieznacznie niżej plonują Sopot i Mazur. W 2017 r. nieco gorzej, zwłaszcza na przeciętnym poziomie agrotechniki, plonowała odmiana Dublet, która podczas rejestracji (2006) była przełomem w poziomie plenności.

Podczas deszczowych przedłużających się żniw, występujących zwłaszcza w minionym sezonie, problem dla pszenżyta jarego stanowić może późniejszy termin dojrzewania. W porównaniu z innymi zbożami gatunek wyróżnia się natomiast znaczną tolerancją na niskie pH gleby, co umożliwia jego uprawę również na glebach słabych i zakwaszonych, których w kraju nie brakuje.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 08:39