Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Test brony mulczowej Rolmako SpringExpert [FILM]

W naszym teście sześciu polskich bron mulczowych Rolmako SpringExpert dobrze wypadł w zakresie zrywania ścierniska, ma też kilka ciekawych opcji wyposażenia. Zobacz film z testu maszyny!

Jan Beba8 stycznia 2023, 08:00

Gama bron mulczowych SpringExpert składa się z wersji o szerokości 6; 7,5 oraz 9 m. Testowany przez naszą redakcję model 7,5 m podczas próby uprawiał pasy o szerokości 745 cm. Na tej szerokości zamontowano 60 podwójnych palców, rozmieszczonych w pięciu rzędach. Odległość między rzędami wynosi 45 cm. Palce mają długość 75 cm i grubość 1,6 cm.

Podczas testu przednią sekcję brony stanowił rząd drobnofalistych talerzy 460 mm, zamontowanych na sprężynowych słupicach. Alternatywnie brona może być wyposażona w wał nożowy 375 mm.

Zaczepianie brony

Rozbudowane opcje zaczepu pozwalają skorzystać z jednej z trzech wysokości montażu ramion TUZ, zarówno II jak i III kategorii. Łącznik centralny montowany w dwóch pozycjach: na czas transportu w sztywnym otworze, a na polu najlepiej na tzw. fasolowym.

brona rolmako SpringExpert

W pozycji transportowej dwie sekcje układają się prostopadle do podłoża. Szerokość transportowa wynosi 257 cm. Na czas transportu maszynę zabezpiecza się blokadą mechaniczną w postaci solidnego pręta, łączącego lewą i prawą stronę maszyny. To nie jest wygodne rozwiązanie. Dobrze, że producent przysłał nam maszynę z oświetleniem drogowym i tablicami ostrzegawczymi.

Do podczepienia mieliśmy sześć przewodów hydraulicznych z wygodnym miejscem do odłożenia w czasie garażowania.

Regulacje brony

Nacisk talerzy na glebę regulują po dwa siłowniki hydrauliczne na stronę. Mamy tu także dodatkowy zawór kulowy do blokady położenia talerzy, na wypadek współpracy ze starszymi traktorami z dwoma parami gniazd hydraulicznych. Za zmianę kąta pracy palców sprężystych odpowiada po jednym siłowniku na stronę. Niestety, w pracy przeszkadzał nam brak skali dla sekcji talerzy. Dla ułatwienia stosuje się klipsy. Regulację kąta pracy palców ułatwia dobrze widoczna skala.

Brona ma 16 punktów smarowania, niestety, bez oznaczenia.

Bronę można zamówić bez osprzętu lub z przednim rzędem talerzy, pojedynczym wałem nożowym, czy talerzami. Za dopłatą siewnik poplonów, czy wzmocnione zęby.

Plusy brony Rolmako SpringExpert

  • zaczep II i III kategorii
  • skala do regulacji kąta pracy zębów
  • miejsce do odłożenia przewodów
  • blokada pozycji talerzy

Minusy brony Rolmako SpringExpert

  • brak skali do regulacji talerzy
  • mechaniczna blokada transportowa


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 10/2022

czytaj więcej

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)