Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Jak rolnik ryczałtowy może świadczyć i rozliczać usługi? Wyjaśniamy

Obrazek

Czy rolnik ryczałtowy może świadczyć usługi? Jak rozliczyć działalność usługową? Kwestie podatkowe wyjaśnia nasz ekspert VAT.

16 grudnia 2022, 08:00

Ryczałtowiec świadczy usługi

Jestem rolnikiem ryczałtowym i chciałbym wiosną rozpocząć działalność w zakresie usług rolniczych uprawowo-siewnych. Czy koniecznie muszę w takim przypadku przechodzić na VAT?

Roman S. (woj. mazowieckie)

Jak świadczyć usługi i się rozliczyć?

Usługi rolnicze [ex.o1.6 – Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych – z wyłączeniem: usług podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich (PKWiU ex 01.62.10.0)] są w ustawie o VAT zrównane z działalnością rolniczą.

Zatem w obrębie działalności rolniczej – gospodarstwo rolne + usługi rolnicze – musi być jednolity status podatku VAT, zwolniony albo czynny. Zatem w omawianym przypadku można rozważyć następujące warianty:

  • Jednolity status podatnika "zwolniony" – ponieważ rolnik dla gospodarstwa już ma ten status, aby mieć zgodność dla całej działalności rolniczej, musi dla usług rolniczych wybrać zwolnienie z art. 113 ust. 1, które obowiązuje do kwoty 200 tys. zł w roku przychodu z tych usług (nie wlicza się do tego przychodu z działalności rolniczej w gospodarstwie). W tym rozwiązaniu podatnik nie ma prawa odliczania VAT od zakupów i nie ma prawa wystawiania faktur VAT (dla całej działalności rolniczej taki podatnik otrzymuje od nabywcy fakturę VAT-R).

  • Jednolity status podatnika czynnego – w tym celu należy złożyć deklarację VAT-R i wskazać w odpowiedniej rubryce zakres opodatkowania VAT. Od tego momentu cała sprzedaż z gospodarstwa i z usług rolniczych jest opodatkowana VAT i równocześnie uzyskujemy prawo do odliczania VAT naliczonego z faktur zakupowych.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. DrożdżTen artykuł pochodzi z wydania 12/2022

czytaj więcej

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)