Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Archiwum wydań>2022>top bydło 02/2022>

Przyszłość produkcji mleka: opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów?

3 marca 2022 r.

Dworek Nad Stawem k. Ostrowi Mazowieckiej

23 stycznia 2022, 00:00

Sesja I: Efektywne żywienie krów mlecznych

W ramach dyskusji prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie będzie mówił o energii z kukurydzy i maksymalnym wykorzystaniu białka z użytków zielonych. Podpowie, jak wykorzystać potencjał wysoko wydajnych krów mlecznych poprzez zbilansowane żywienie.

Sesja II: Zdrowe wymię – wydajna krowa

Zdrowie zwierząt idzie w parze z dobrymi wynikami w produkcji mleka. Biorąc to pod uwagę, dr Sebastian Smulski z UP w Poznaniu przedstawi najważniejsze strategie leczenia zapaleń wymienia. Ważnym zagadnieniem będzie też terapia selektywna zasuszania krów – od czego zacząć, by zredukować zużycie antybiotyków?

Sesja III: Obora dobra dla zwierząt i wygodna dla hodowcy

Jeśli zwierzętom zapewnimy optymalne warunki utrzymania, odwdzięczą się wysoką produkcją mleka i dobrymi wskaźnikami rozrodu. Na jakie rozwiązania postawić, by z jednej strony z nawiązką spełnić wszystkie wymogi dobrostanu, ale z drugiej – ograniczyć pracochłonność obsługi zwierząt! Na to pytanie odpowie Andreas Pelzer, niezależny doradca w Centrum Doświadczalnym w Haus Düsse (Niemcy).

Sesja IV: Co przyniesie rynek?

To pytanie, które w dobie rosnących kosztów produkcji zadaje sobie obecnie niemal każdy producent mleka. Jakie perspektywy czekają nas na rynku mleka i co zdecyduje o utrzymaniu konkurencyjności? Analizę tych zagadnień przedstawi Łukasz
Wyrzykowski, dyrektor generalny IFCN.

Ważnym punktem spotkania będzie debata, podczas której będziemy rozmawiać m.in. o wpływie „Zielonego Ładu” na kondycję polskiego sektora produkcji mleka i szansach na wykorzystanie w pełni polskiego potencjału produkcji mleka. Udział w debacie zapowiedzieli: Edward Bajko, SM Spomlek, PIM, Marcin
Hydzik, ZPPM, Dariusz Sapiński, SM Mlekovita, Grzegorz Gańko, OSM Sierpc i Stanisław Jamiołkowski, MSM Mońki.


Przeczytaj również


1 z 9
Obrazek

2 z 9
Obrazek

3 z 9
Obrazek

4 z 9
Obrazek

5 z 9
Obrazek

6 z 9
Obrazek

7 z 9
Obrazek

8 z 9
Obrazek

9 z 9
Obrazek

Ten artykuł pochodzi z wydania top bydło 02/2022

czytaj więcej

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)