Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Bor niezbędny w rzepaku. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?

Obrazek

Bor to składnik raczej deficytowy w naszych glebach, chyba że ktoś regularnie nawozi nawozami naturalnymi, choć nie zawierają go zbyt wiele. Obornik ma go około 5 g/t. Wtedy może liczyć na nieco większą jego zawartość. Niemniej na takich stanowiskach też trzeba go dostarczyć, zwłaszcza w roślinach borolubnych, jak rzepak. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?

Jacek Daleszyński19 marca 2023, 13:19

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy podać pierwszą dawkę boru pod rzepak na wisonę.
  • Jaką dawkę boru zastosować na hektar.
  • Co warto dodać w pierwszym zabiegu oprócz boru.
Jego dostępność z gleby mocno ogranicza często występująca wiosną susza i wadliwe pH. Jest też gorzej dostępny na glebach świeżo zwapnowanych.
Pierwszą dawkę boru możemy podać rzepakowi mniej więcej tydzień po ruszeniu wegetacji, w miarę możliwości wjazdu w pole.

Jaka dawka boru na wiosnę pod rzepak?

Możemy wtedy zastosować 150–200 g/ha B, czyli 1–1,35 l/ha nawozu zawierającego 150 g/l boru. Bor polepsza m.in. integralność tkanek, co częściowo zabezpieczy rośliny przed np. pękaniem łodyg podczas wiosennych przymrozków. Jeśli w rzepaku występują objawy jak na zdjęciu, to oznacza, że boru już roślinom brakowało i np. nie był podany jesienią.


Warto w tym pierwszym zabiegu zastosować oprócz boru także mangan w dawce 75–100 g/ha, który będzie poprawiał wykorzystanie azotu (ważne, bo do początku kwitnienia rośliny powinny pobrać już cały azot wynikający z ich zapotrzebowania). Jeśli konieczne będzie dodatkowe zastymulowanie roślin ze względu np. na chłody, można zastosować też fosfor w dawce 2–3 kg/ha.

Zobacz także: Jakie choroby mogą wystąpić na plantacji rzepaku wiosną? Jak je zwalczyć? [FILM]


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 03/2023

czytaj więcej

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)