Jesteś w strefie Premium
Bor niezbędny w rzepaku. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?

Bor to składnik raczej deficytowy w naszych glebach, chyba że ktoś regularnie nawozi nawozami naturalnymi, choć nie zawierają go zbyt wiele. Obornik ma go około 5 g/t. Wtedy może liczyć na nieco większą jego zawartość. Niemniej na takich stanowiskach też trzeba go dostarczyć, zwłaszcza w roślinach borolubnych, jak rzepak. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Kiedy podać pierwszą dawkę boru pod rzepak na wisonę.
- Jaką dawkę boru zastosować na hektar.
- Co warto dodać w pierwszym zabiegu oprócz boru.
Jego dostępność z gleby mocno ogranicza często występująca wiosną susza i wadliwe pH. Jest też gorzej dostępny na glebach świeżo zwapnowanych.
Pierwszą dawkę boru możemy podać rzepakowi mniej więcej tydzień po ruszeniu wegetacji, w miarę możliwości wjazdu w pole.
Jaka dawka boru na wiosnę pod rzepak?
Możemy wtedy zastosować 150–200 g/ha B, czyli 1–1,35 l/ha nawozu zawierającego 150 g/l boru. Bor polepsza m.in. integralność tkanek, co częściowo zabezpieczy rośliny przed np. pękaniem łodyg podczas wiosennych przymrozków. Jeśli w rzepaku występują objawy jak na zdjęciu, to oznacza, że boru już roślinom brakowało i np. nie był podany jesienią.


Warto w tym pierwszym zabiegu zastosować oprócz boru także mangan w dawce 75–100 g/ha, który będzie poprawiał wykorzystanie azotu (ważne, bo do początku kwitnienia rośliny powinny pobrać już cały azot wynikający z ich zapotrzebowania). Jeśli konieczne będzie dodatkowe zastymulowanie roślin ze względu np. na chłody, można zastosować też fosfor w dawce 2–3 kg/ha.
Zobacz także: Jakie choroby mogą wystąpić na plantacji rzepaku wiosną? Jak je zwalczyć? [FILM]
Przeczytaj również
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Ten artykuł pochodzi z wydania 03/2023
czytaj więcej