Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Regulatory i efekt fitosanitarny - jak się przed nim ustrzec?

Obrazek

Regulatory wzrostu to specyficzna grupa środków ochrony roślin, która po zastosowaniu powoduje czasem na zbożach groźny efekt fitosanitarny. Jak ustrzec się efektu fitosanitarnego po zastosowaniu regulatorów wzrostu?

Janusz Biernacki8 kwietnia 2023, 12:16
Regulatory wzrostu to specyficzna grupa środków ochrony roślin, która po zastosowaniu powoduje czasem na zbożach groźny efekt fitosanitarny. Po 3–4 dniach po zabiegu liście mogą się skręcać, powstają na nim drobne, cętkowane plamy, a następnie zasycha końcówka liścia, co redukuje powierzchnię asymilacyjną i osłabia ich rozwój.

Jak ustrzec się efektu fitosanitarnego po zastosowaniu regulatorów wzrostu?

Preparaty te nie tolerują bowiem niektórych sytuacji – mieszanin zbiornikowych z herbicydami oraz przygruntowych przymrozków krótko przed lub po zabiegu.
Po zbyt późnym zastosowaniu regulatora w drugiej dawce, objawem może być trudne wybijanie się kłosa z pochwy liściowej, poskręcany kłos lub jego ości, co ograniczy kształtowanie się ziarna.
  • W pierwszym przypadku należy dokładnie zapoznać się z etykietą rejestracyjną – instrukcją stosowania, czy producent środka zaleca takie rozwiązanie lub przestrzega przed taką kombinacją.
  • W drugim przypadku przed zabiegiem należy śledzić prognozy pogody na najbliższe dni, aby ustrzec się ryzyka stresu termicznego i chemicznego na roślinie.
  • Trzecia opcja wymaga natomiast bezwzględnego dotrzymania fazy rozwoju rośliny podczas zabiegu.

Zobacz także: Wiosenna regulacja zbóż i rzepaku – kiedy i czym skracać?


fot. Tomasz Czubiński


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)