Wiosenna regulacja zbóż i rzepaku – kiedy i czym skracać?

Rzepak siany w optymalnym terminie wymagał pierwszej regulacji pokroju roślin już jesienią. Jednak nie wszyscy mieli wówczas możliwość wjazdu na pola, powinni więc wykonać ten zabieg wiosną, najlepiej łącząc go z fungicydem. Z kolei w zbożach stosowanie regulatorów rozpoczyna się wiosną. Kiedy i czym skracać?
Poza regulacją pokroju wzmacniają one krzewienie i redukują utratę pędów bocznych, a w rzepaku – wzmacniają pęd główny. W pszenicy ozimej zabieg należy wykonać w fazie BBCH 30–32, używając trineksapaku etylu i CCC, najlepiej w mieszaninie z fungicydem oraz mikroelementami (B, Mn).

W dobrze rozkrzewionym jęczmieniu ozimym można zastosować w tej fazie proheksadion wapnia i trineksapak etylu łącznie z protiokonazolem (100 g/ha), tebukonazolem (50 g/ha) i spiroksaminą w dawce 120 g/ha. Zabiegiem tym zabezpieczy się także rośliny przed:
- mączniakiem,
- rdzą,
- plamistością siatkową i pleśnią śniegową.
Czytaj również: Nawożenie mikroelementami zbóż na wiosnę – jakie dawki zastosować?
Wiosną w rzepaku można użyć mieszanin chlorku mepikwatu i metkonazolu w dawce 1–1,4 l/ha lub difenokonazolu z paklobutrazolem (0,35 l/ ha, od fazy wzrostu pędu głównego do widocznych pojedynczych pąków na pędzie głównym), ewentualnie trineksapak etylu (1,5 l/ha), od końca wzrostu pędu głównego do końca rozwoju pąków kwiatowych.

Zobacz również: Zabieg T0 – Zabieg czyszczący. Jaka jest jego skuteczność i czym go wykonać?
Przeczytaj również
CCC dawkaCCC w jęczmienu ozimymchlorek mepikwatuczym skracać rzepakkiedy skracać rzepak?metkonazolreglacjaregulacja rzepakuregulacja zbożaregulatorregulatory wzrostuskracanieskracanie rzepakuskracanie zbożatermin skracaniatrineksapak etyluwiosenna regulacja rzepakuwiosenna regulacja zbożawiosenne skracanie rzepakuwiosenne skracanie zbożaw jakiej fazie stosować regulatorz czym łączyć regulator wzrostuz czym można łączyć regulatory wzrostu
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023
czytaj więcej