Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Wiosenna regulacja zbóż i rzepaku – kiedy i czym skracać?

Obrazek

Rzepak siany w optymalnym terminie wymagał pierwszej regulacji pokroju roślin już jesienią. Jednak nie wszyscy mieli wówczas możliwość wjazdu na pola, powinni więc wykonać ten zabieg wiosną, najlepiej łącząc go z fungicydem. Z kolei w zbożach stosowanie regulatorów rozpoczyna się wiosną. Kiedy i czym skracać?

Janusz Biernacki30 marca 2023, 12:00
Poza regulacją pokroju wzmacniają one krzewienie i redukują utratę pędów bocznych, a w rzepaku – wzmacniają pęd główny. W pszenicy ozimej zabieg należy wykonać w fazie BBCH 30–32, używając trineksapaku etylu i CCC, najlepiej w mieszaninie z fungicydem oraz mikroelementami (B, Mn).W dobrze rozkrzewionym jęczmieniu ozimym można zastosować w tej fazie proheksadion wapnia i trineksapak etylu łącznie z protiokonazolem (100 g/ha), tebukonazolem (50 g/ha) i spiroksaminą w dawce 120 g/ha. Zabiegiem tym zabezpieczy się także rośliny przed:
  • mączniakiem,
  • rdzą,
  • plamistością siatkową i pleśnią śniegową.

Czytaj również: Nawożenie mikroelementami zbóż na wiosnę – jakie dawki zastosować?

Wiosną w rzepaku można użyć mieszanin chlorku mepikwatu i metkonazolu w dawce 1–1,4 l/ha lub difenokonazolu z paklobutrazolem (0,35 l/ ha, od fazy wzrostu pędu głównego do widocznych pojedynczych pąków na pędzie głównym), ewentualnie trineksapak etylu (1,5 l/ha), od końca wzrostu pędu głównego do końca rozwoju pąków kwiatowych.
Zobacz również: Zabieg T0 – Zabieg czyszczący. Jaka jest jego skuteczność i czym go wykonać?


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)