Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

11 mln zł na odszkodowania dla rolników za świnie

Obrazek

270 rolników z województwa podlaskiego zdeklarowało się, że nie będzie wdrażać ustaleń programu bioasekuracji, wprowadzonego z uwagi na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). W tej sytuacji pozostaje tylko jedna możliwość – likwidacja hodowli. Za ubite świnie hodowca ma otrzymać odszkodowanie. W tym celu na konto Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego trafiło już 11 mln zł z budżetu państwa.

25 czerwca 2015, 12:45

Na chwilę obecną rozpoczęto szacownie wartości świń, które mają być poddane ubojowi przez powiatowego lekarza weterynarii. Oni też będą wydawać decyzję w sprawie odszkodowań. Szacunkowa wartość zwierzęcia jest ustalana na podstawie faktycznej wartości rynkowej i ma być opracowana przy współpracy rzeczoznawców z list rzeczoznawców ustalonych przez wójtów i burmistrzów. Brane są pod uwagę takie czynniki, jak masa zwierzęcia, wiek, kondycja, wartość hodowlana i użytkowa. Ważne są także dokumenty, dotyczące zakupu tych zwierząt. Jeśli rolnik nie będzie zadowolony z wysokości odszkodowania, od decyzji może się odwołać w sądzie rejonowym.

  Odszkodowanie przysługuje rolnikom za zwierzęta poddane ubojowi albo za zwierzęta padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez organ Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania  poinformowała Joanna Pilcicka, rzeczniczka wojewody podlaskiego.  W przypadku zwierzęcia poddanego ubojowi, którego mięso jest zdatne do spożycia przez ludzi, odszkodowanie pomniejsza się o kwoty uzyskane ze sprzedaży mięsa i ubocznych produktów zwierzęcych pozyskanych od tego zwierzęcia. Zatem za ubój z nakazu służb weterynaryjnych odszkodowanie będzie wypłacane ze środków skarbu państwa  dodała Pilcicka.  agWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)