Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

20. przypadek ASF w stadzie świń

Obrazek

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu dwudziestego ogniska afrykańskiego pomoru świń w stadzie trzody chlewnej. To już siedemnasty przypadek tej choroby u świń w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Bartłomiej Czekała11 września 2016, 08:21

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 9 września 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie położonym w gminie Stara Kornica, w powiecie łosickim, w województwie mazowieckim, w którym utrzymywano 63 świnie. Gospodarstwo to znajduje się w obszarze zagrożonym wyznaczonym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach w związku z wystąpieniem 15 ogniska ASF.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W walce z ASF mają pomóc dwie rządowe specustawy. Pierwsza z nich dotycząca skupu zwierząt z obszaru objetego chorobą i przerobienie ich na konserwy została w tym tygodniu przyjeta przez Sejm oraz Senat i trafi teraz do podpisu prezydenta. Natomiast druga specustawa, dająca Inspekcji Weterynaryjnej specjalne uprawnienia w walce z pomorem, bedzie przedmiotem obrad w Parlamencie na kolejnych posiedzeniach obu izb. Jednocześnie trójstronne spotkanie ministra rolnictwa, ministra środowiska i szefa Polskiego Związku Łowieckiego zaowocowało decyzją o depopulacji dzików w całym kraju do 0,5 szt na 1 km2.

bczPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)