Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

55. ognisko ASF w miejscowości Dziarny potwierdzone, są kolejne na Podkarpaciu

Obrazek

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził wyznaczenie 55. ogniska afrykańskiego pomoru świń w woj. warmińsko-mazurskim w okolicach Iławy. Niestety to nie koniec, bo na mapie GIW pojawiły się kolejne punkty w woj. podkarpackim. 

Dorota Kolasińska20 sierpnia 2021, 16:18

18 sierpnia br. na naszym portalu informowaliśmy o wyznaczeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Jedno z nich nie było jeszcze oficjalnie potwierdzone, było to jedynie podejrzenie. Rolnicy jednak mieli świadomość, że objawy u trzody były typowe dla ASF. W gospodarstwie w miejscowości Dziarny w gminie Iława utrzymywano 79 świń w tym 7 loch, 13 tuczników, 31 prosiąt, 28 warchlaków.

Ognisko wybuchło w strefie czerwonej, niedaleko ogniska nr. 19, 32, 53, ponadto na tym obszarze wykryto w czerwcu i lipcu kilka przypadków u dzików (trzy z nich odstrzelono i potwierdzono wynik, a inne to truchła z potwierdzonym ASF). Wirus ewidentnie jest w środowisku, sytuacja będzie się tylko pogarszać.

 

Kolejne ogniska stwierdzane lawinowo – teraz cierpi Podkarpacie

Na mapie ASF GIW pojawiły się kolejne czerwone kropki – potwierdzone ogniska, wszystkie w woj. podkarpackim, w powiecie mieleckim. 


56. ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie w miejscowości Stary Kawęczyn, niedaleko ognisk nr. 28 i 45. w woj. podkarpackim. Ognisko nr. 57 wyznaczono w miejscowości Trzciana w tym samym powiecie – mieleckim na Podkarpaciu, a 58. ognisko wyznaczono w miejscowości Kasele w tym samym województwie i powiecie.


 
Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem ASF w Polsce nabiera tempa. Wirus atakuje kolejne gospodarstwa. Rolnicy w okolicznych miejscowościach nie mogą sprzedać trzody. Nawet jeśli udałoby się jakimś cudem ją załatwić, to stawki za tuczniki na rynku są obecnie bardzo niskie – na granicy opłacalności, a w wielu rejonach rolnicy dokładają do produkcji. Jeszcze tańsze świnie znajdziemy u sąsiadów za granicą, od których coraz więcej importerów–przetwórców ciągnie towar. Patriotyzm produktowy spadł na ostatnie miejsce, a rolnicy nadal pozostają bez pomocy. Na odszkodowania za wybite stada nie ma już środków, a rządowy plan pomocy dla producentów trzody to kropla wody w morzu potrzeb. 

oprac. dkol na podst. GIW/mapa ASF GIW

fot. archiwum

 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)