StoryEditor

67 tys. prób sprawdzonych pod kątem ASF

Poza Instytutem w Puławach nie ma takiego laboratorium na świecie, które przebadałoby 67 tys. prób na obecność afrykańskiego pomoru świń (ASF) w niecały rok.
02.10.2016., 10:10h

W związku z rozprzestrzenianiem się ASF na terenie naszego kraju trwają intensywne badania monitoringowe pod kątem wykrywania tego wirusa zarówno u dzików, jak i trzody chlewnej. Pobierane przez terenowych lekarzy weterynarii próby kierowane są do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, jedynego referencyjnego ośrodka w Polsce, w którym laboranci w krwi i tkankach zwierząt szukają śladów afrykańskiego pomoru świń. W tym roku w Instytucie wykonano już blisko 67 tysięcy badań wirusologicznych, serologicznych oraz badań związanych z sekwencjonowaniem genomu wirusa ASFV (epidemiologia molekularna).

Do laboratorium trafiają próbki pobierane od każdego dzika odstrzelonego lub znalezionego martwego (w tym ze zwłok dzików ulegających autolizie oraz dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) na obszarze, gdzie obowiązują restrykcje związane z ASF (obszar zagrożenia, obszar objęty ograniczeniami i obszar ochronny). Badaniom poddawane są też próbki pobrane od każdego znalezionego martwego, a także odstrzelonego chorego dzika z obszarów poza strefami objętymi ograniczeniami.

W 2016 r.  wirus ASF został wykryty u 30 dzików oraz u blisko 147 świń. Wszystkie chore dziki zostały odnalezione na terenie woj. podlaskiego. Natomiast ogniska choroby wystąpiły na terenie 3 województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

pj-t

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 20:13