Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Będzie więcej laboratoriów do badania próbek w kierunku ASF

Obrazek

Będzie pięć dodatkowych laboratoriów do badania próbek w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dzięki temu ma być szybciej i sprawniej. Obecnie takie zadania wykonuje tylko Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

wk5 maja 2018, 10:56
Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył już 5 Zakładów Higieny Weterynaryjnej w: Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Krośnie i w Siedlcach, które będą oprócz Puław wykonywać badania krwi pod kątem ASF. Wszystkie laboratoria przechodzą teraz odpowiednie przystosowania, aby zapewnić bezpieczeństwo biologiczne badań. Szkolony jest także personel.

O tym, że na wyniki badań z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach czeka się zbyt długo zwracano uwagę od dawna. Już pod koniec stycznia w liście do wiceministra rolnictwa Jacka Boguckiego przedstawiciele branży mięsnej oraz hodowcy trzody chlewnej pisali: „Nasze zaniepokojenie budzi fakt długiego oczekiwania na wyniki badań próbek w kierunku ASF dochodzących nawet w niektórych przypadkach do 14 dni. (…) Wnioskujemy o uruchomienie nowych laboratoriów, które posiadałby możliwości odciążenia PIWet w Puławach i skrócenia czasu oczekiwania na wyniki badań”.

Państwowy Instytut Weterynaryjny tłumaczy się, że winę za długi czas oczekiwania ponoszą złej jakości próbki, które przyjeżdżają do Puław z całego kraju. Bardzo często są one zakrwawione i powylewane.

- Tutaj jest totalna hemoliza krwi, tutaj jest powietrze. Takich próbek otrzymaliśmy 9 tys. i teraz kolejnych 3 tys. W sumie mieliśmy więc 12 tys. próbek niskiej jakości. Przy każdej takiej próbce pracownicy muszą rozbić skrzep, dolać bufor i odwirować. Dopiero potem jest zlewanie frakcji, w której możemy oznaczać wirusa. W przypadku 12 tys. takich próbek samo włączenie tej partii do badań to są 3-4 doby. Szczerze mówiąc takie próbki powinny być odrzucone. Ale ja tego nie mogę zrobić. I nigdy takich próbek ASF-owych nie odrzuciliśmy – mówił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii, który zwrócił jednocześnie również uwagę na błędy w dokumentacji, która przyjeżdża do Puław wraz z próbkami. 

Jednym z pomysłów na poprawę współpracy PIW w Puławach z lekarzami w terenie jest wprowadzenie weekendowych dyżurów w powiatowych inspektoratach weterynarii. Tu jednak na przeszkodzie stają finanse i braki kadrowe.

W samym tylko 2018 r. Państwowego Instytutu Weterynarii wykonał badania 100 tys. próbek krwi w kierunku afrykańskiego pomoru świń.


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)