Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: Bioasekuracja po nowemu. Ile gospodarstw nie spełnia wymogów?

Subskrybuj lub zaloguj się,

aby obejrzeć film.

Wciąż nie wiadomo ile gospodarstw rolnych nie spełnia wymogów bioasekuracji, które w kwietniu wprowadziła w życie Komisja Europejska w swoim rozporządzeniu wykonawczym. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że niedługo zostaną zmienione odpowiednie przepisy krajowe. Ale jednocześnie większość zasad dotyczących bioasekuracji pozostaje bez zmian.

wk8 czerwca 2021, 07:41

W tym artykule dowiesz się:

JAKIE ZMIANY WPROWADZIŁA KOMISJA EUROPEJSKA.
ILU STAD DOTYCZY PROBLEM.
CO ROBI MINISTERSTWO ROLNICTWA
ILE W POLSCE JEST ŚWIŃ I W ILU STADACH.
Sprawa rozporządzenia Komisji Europejskiej wprowadzającego nowe obowiązki dla producentów świń w strefach ASF wzburzyła branżę hodowców świń. Teraz wróciła do niej opozycja, która zapytała o szczegóły ministra rolnictwa.

- Od organizacji rolniczych napływają bardzo niepokojące sygnały, że pomimo wejścia w życie nowych unijnych wymogów m.in. w zakresie bioasekuracji w Polsce nadal brak konkretnych przepisów i wytycznych. Zdaniem hodowców może to przyczynić się do upadku kolejnych tysięcy gospodarstw hodujących trzodę chlewną oraz w jeszcze większym stopniu pogrążyć cała branżę. Niepokój budzą szczególnie nowe wymagania w zakresie konieczności ogrodzenia budynków, gdzie utrzymywane są świnie, ściółka czy pasze oraz konieczność posiadania tzw. planu bezpieczeństwa biologicznego, zawierającego opis podstawowych czynności jakie podejmuje się w gospodarstwie w celu ochrony przed wnikaniem wirusa ASF – napisali w interpelacji posłowie Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z klubu Koalicja Obywatelska. 

FAKTY DOKONANE 

Ministerstwo rolnictwa przyznało, że unijne przepisy w tym zakresie już obowiązują na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej z 7 kwietnia 2021 r., które zaczęło obowiązywać od 21 kwietnia 2021 r.

- Niezależnie od powyższego w najbliższym czasie w części zmienione zostaną także odpowiednie przepisy krajowe – napisał w odpowiedzi na interpelację wiceminister Szymon Giżyński. 

Pozostało 71 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ