Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – Czesi też przegrywają z wirusem

Obrazek

Kiedy pod koniec czerwca ubiegłego roku afrykański pomór świń ASF pojawił się w Republice Czeskiej, tamtejsze służby weterynaryjne wdrożyły bardzo restrykcyjne działania, aby zatrzymać chorobę na niewielkim terenie. Dziś już wiemy, że pomimo wysiłków afrykański pomór świń wymyka się Czechom spod kontroli. 

Anna Kurek6 stycznia 2018, 16:05
Zaraz po potwierdzeniu afrykańskiego pomoru świń ASF na terytorium Republiki Czeskiej tamtejsze służby ogrodziły  płotem elektrycznym spory teren, na którym wystąpiła choroba. Rolnicy z okolic miasta Zlin oraz 10 przyległych gmin otrzymali rekompensaty za niezebrane z tamtego terenu plony, które miały być pożywieniem dla zamkniętych ogrodzeniem dzików. Jednocześnie zniesiono zakazane prawem łowieckim metody odłowu dzików. Na terenie całego kraju można strzelać do wszystkich kategorii dzików, bez względu na płeć. można również używać podczas polowań urządzeń noktowizyjnych oraz sztucznego oświetlenia. Za każdego odstrzelonego dzika myśliwi dostają 1000 koron, czyli równowartość 160 zł. W sumie na zapobieganie rozprzestrzeniania się ASF przeznaczono wówczas 15 mln koron. (2,4 mln zł). 

Okazuje się jednak, że pomimo bardzo sprawnych działań służb przeciw rozprzestrzenianiu się  ASF, na które polscy producenci świń patrzyli z nieukrywaną zazdrością wirus wymyka się spod kontroli. Czeskie służby weterynaryjne poinformowały o pierwszych potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach ASF u dzików poza obszarem ogrodzonym. Na przełomie roku znaleziono bowiem 6 dzików oddalonych o 1–2,5 km od ogrodzenia. W ich szczątkach znaleziono wirusa ASF. W sumie w powiecie zlińskim potwierdzono 191 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Czesi informują, że ok. 80-proc. znajdowanych tam dzików było zakażonych ASF.  W obszarze zapowietrzonym, ale poza ogrodzeniem znaleziono 79 padłych dzików, z czego 6 było pozytywnych, a reszta ujemna. W innych dzielnicach regionu zlińskiego znaleziono i przebadano 62 dziki. Wszystkie wyniki były ujemne. aku


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)