Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: rolnicy z Wielkopolski domagają się interwencji

Obrazek

O tym jakie skutki będzie miało przedostanie się wirusa ASF do Wielkopolski dyskutują producenci żywca wieprzowego z całej Polski. Dziś sytuacja rolników z terenów, gdzie pojawił się pomór jest dramatyczna. Producenci apelują o natychmiastowe podjęcie działań.

Anna Kurek5 maja 2020, 15:23
W obliczu krytycznej sytuacji w strefie niebieskiej w województwie wielkopolskim grupy producentów rolnych oraz hodowcy indywidualni wnoszą do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, głównego lekarza weterynarii oraz wojewody wielkopolskiego o pilne podjęcie interwencji umożliwiających funkcjonowanie producentów świń z tamtego rejonu oraz ograniczenie możliwości dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

W piśmie wystosowanym przez Konsorcjum grup producentów rolnych INTAGRA czytamy, że rolnicy domagają się natychmiastowej reakcji władz w sprawie braku możliwości sprzedaży świń ze strefy zagrożenia, ponieważ aktualnie na tym obszarze nie ma ubojni, które mogłyby skupować zwierzęta ze strefy niebieskiej.  Pełnomocnik INTAGRA, Mikołaj Baum pisze, że pośrednicy składają rolnikom skandaliczne oferty zakupu świń w cenie 4 zł/kg netto, a w masie powyżej 138 kg nawet za 3 zł/kg netto. Ponadto służby weterynaryjne mają wskazywać na możliwość skupu świń przez Gobarto SA, który temu zaprzecza oraz zakładowi z woj. lubuskiego, który wg Bauma ma narastające problemy z płynnością finansową. 

Konsorcjum domaga się również jak najszybszego zamknięcia wszystkich przejść dla dzikich zwierząt na autostradzie A2 oraz drogach ekspresowych S3, S5 i innych. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała co prawda o zamknięciu przejść nad drogami, jednak w piśmie czytamy, że nadal otwarte pozostaje część przejść dolnych.

Ponadto w ramach walki z ASF rolnicy ponownie domagają się natychmiastowego zakupu i bezzwłocznego oddania do użytku kołom łowieckim w obszarach przylegających do ochronnych, objętych ograniczeniami i zagrożonych chłodni do przechowywania tusz dzików, których jak wiemy brakuje w całej Polsce.


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)