Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – europejscy politycy i naukowcy łączą siły

Obrazek

W Sofii w Bułgarii przedstawiciele wysokiego szczebla dyskutowali na temat ASF. Do grupy roboczej dołączyli nowi członkowie. 

Dorota Kolasińska12 września 2019, 10:37
Wczoraj w Sofii w Bułgarii przedstawiciele wysokiego szczebla, w tym komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, dyrektor generalny OIE dr Monique Eloit i pięciu ministrów rolnictwa krajów bałkańskich przyłączyło się do otwarcia Stałej Grupy ekspertów ds. Afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Europie zorganizowanej przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE). Ta mobilizacja do pracy jest silnym sygnałem wsparcia dla pracy wykonanej przez ekspertów w dziedzinie weterynarii, aby znaleźć odpowiednie rozwiązania zahamowania rozprzestrzenianie się ASF w Europie. 

W Europie wirus ASF został wykryty w Gruzji w 2007 r. i rozprzestrzenił się na północ przez Rosję, Ukrainę i Białoruś, a następnie dotarł do Unii Europejskiej - Litwy - w styczniu 2014 r., a następnie w tym samym roku trafił do Polski, Łotwy i Estonii, później uderzył w Mołdawii w 2016 r. W 2017 r. wykryto kolejne ogniska w Czechach, Rumunii, Węgrach i Bułgarii. Wirus został niespodziewanie wykryty również w Belgii w 2018 r., a następnie w Słowacji i wreszcie Serbii w sierpniu 2019 r. 

– Niedawne rozprzestrzenienie się wirusa w Europie Południowo-Wschodniej stanowi poważne zagrożenie dla krajów bałkańskich – podkreślił komisarz Andriukaitis, dodał również, że należy uruchomić natychmiastowe działania na szczeblu krajowym, aby znacznie podnieść poziom świadomości w sprawie afrykańskiego pomoru świń i rozwiązania tej sytuacji. Za działania priorytetowe podał konieczność współpracy i wzmocnienia kontroli pomiędzy tymi krajami. ASF jest obecny w ponad 45 krajach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni sierpnia aż 18 krajów zgłosiło nowe lub trwające epidemie, w tym aż 11 w Europie (Belgia, Bułgaria, Węgry, Łotwa, Mołdawia, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja i Ukraina).

– Aby zatrzymać rozprzestrzenianie się takich chorób, na które nie mamy szczepionki, koordynacja, współpraca i wymiana doświadczeń między wszystkimi zainteresowanymi stronami są niezbędne na poziomie krajowym, ale także na poziomie regionalnym i międzynarodowym – wyjaśnia dr Monique Eloit, dyrektor generalny OIE.

– Kontrola jest możliwa, gdy wszyscy przestrzegają zasad, o czym świadczy sukces Czech i Belgii – dodała Eloit.

Podczas dwudniowego spotkania około 90 uczestników wymieni się najnowszymi informacjami naukowymi, zaprezentuje doświadczenia terenowe na temat choroby, jej epidemiologii i sposobów lepszego gromadzenia i udostępniania informacji, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Podobną grupę roboczą stworzono w kwietniu w 2019 r. w Azji, gdzie żyje około 60 % światowej populacji trzody chlewnej. Podobna zostanie niebawem utworzona w Ameryce. 

dkol

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy