Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: GIW wyjaśnia, jakie zmiany w przepisach dot. ASF i przemieszczaniu świń

Obrazek
W związku publikacją 15 kwietnia br. rozporządzenia KE ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do ASF Główny Lekarz Weterynarii informuje, że nowe przepisy UE wprowadzają kilka ułatwień jeżeli chodzi o możliwość przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy, warunkując to spełnieniem wymagań weterynaryjnych.
Dorota Kolasińska5 maja 2021, 14:03
Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnił jakie zmiany ustanowiło rozporządzenie KE Wykonawczego Komisji (UE)  2021/605 z 7 kwietnia 2021r., które opublikowano 15 kwietnia br. 

– W związku z doniesieniami niektórych mediów dotyczących wejścia w życie  „rewolucyjnych zmian” po publikacji 15 kwietnia br.  rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021r. ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wbrew doniesieniom medialnym nowe przepisy UE wprowadzają kilka ułatwień jeżeli chodzi o możliwość  przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy, warunkując to spełnieniem wymagań weterynaryjnych – tłumaczy GIW. 

Co się zmieni? 


W najbliższych miesiącach hodowcy, którzy jeszcze nie wprowadzili niektórych wymagań związanych z bioasekuracją, będą musieli dostosować gospodarstwa do przepisów wynikających z prawa UE. 

W nowych przepisach m.in. zrezygnowano z dotychczas obligatoryjnych badań krwi świń na obszarach cyrkulacji wirusa ASF u dzików lub trzody chlewnej. Nie trzeba kontrolować wszystkich gospodarstw w promieniu 3 km od gospodarstwa, z którego świnie przemieszczane mają być poza obszar stwierdzania ognisk ASF u świń, a w przyszłości zaistnieje możliwość rezygnacji z badania klinicznego świń na 24 h przed wysyłką z gospodarstwa.

Wprowadzono konieczność ogrodzenia budynków, gdzie utrzymywane są świnie, przechowywana jest pasza i ściółka, po drugie gospodarstwo musi posiadać plan bezpieczeństwa biologicznego. 

Plan ten zawiera znane już wymagania jak konieczność zmiany obuwia i ubrania roboczego przy wejściu do budynków inwentarskich, jak i nowe w brzmieniu ale znane już wcześniej zasady podziału na tzw. strefę czystą, czyli budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza oraz  strefę brudną - podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa, gdzie  mogą przychodzić goście z zewnątrz – wymienia GIW.

Ponadto zaznacza, że współpracuje ze związkami hodowców świń oraz przetwórców mięsa wieprzowego, skupionymi wokół „Branżowego Porozumienia  ds. Walki z ASF” w celu wypracowania najbardziej optymalnych rozwiązań dotyczących wdrożenia 2 nowych wymogów. Dodatkowo GLW nie przewiduje nagłej egzekucji ww. nowych zasad. 

Obecnie nadal obowiązują przepisy wcześniej obowiązujące podczas przemieszczania świń.  
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnioskuje o wprowadzenie okresu przejściowego do końca grudnia 2021 roku, na wprowadzenie zmian w gospodarstwach. 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl/KZPPTCh
fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)