Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – gwałtowny wysyp nowych ognisk

Obrazek

Aż trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF wykryto na Lubelszczyźnie. Zaraza wciąż szerzy się również u wolno żyjących dzików.

Anna Kurek15 czerwca 2018, 09:53
Dzisiaj z samego rana dotarły do nas kolejne niepokojące informacje z obszarów występowania afrykańskiego pomoru świń. Służby weterynaryjne na podstawie wyników badań z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w Puławach potwierdziły aż 3 kolejne ogniska tej niebezpiecznej choroby u świń. Wszystkie dotyczyły niewielkich przydomowych hodowli na Lubelszczyźnie.
  • 117 ognisko liczące 20 świń położone jest w w gminie Wola Uhruska, w powiecie włodawskim,
  • 118 ognisko, w którym utrzymywane było 10 świń zlokalizowane jest w gminie Ruda-Huta w powiecie chełmskim,
  • 119 ognisko liczące zaledwie 2 świnie w miejscowości Dobryłów, również w gminie Ruda-Huta, w powiecie chełmskim.

W gospodarstwach tych niezwłocznie wprowadzono procedury związane z likwidacją choroby.

Pomimo zapewnień władz o poważnej redukcji populacji dzików zaraza poczyna sobie w najlepsze. Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych kilkudziesięciu przypadkach afrykańskiego pomoru świń u zwierząt wolno żyjących. Do 10 czerwca mieliśmy w kraju aż 2264 przypadki ASF u dzików. Ostatnio potwierdzone były w większości u padłych pojedynczych sztuk. Najwięcej padłych dzików znajdowanych jest na Lubelszczyźnie i Mazowszu.   akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)