Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – niepotwierdzone ognisko ASF koło Giżycka

Obrazek

W Pieczonkach niedaleko Giżycka najprawdopodobniej wykryto kolejne ognisko ASF. Stado liczy około 1200 szt. świń. Próbki jadą do laboratorium.  

Dorota Kolasińska16 maja 2019, 14:59
W mediach społecznościowych (Twitter/ Michał Kołodziejczak) pojawiła się informacja na temat drugiego, ale niepotwierdzonego ogniska ASF w Pieczonkach koło Giżycka. Byłoby to już drugie w tym roku. W stadzie jest około 1200 szt. świń. Podczas rutynowych badań padłej sztuki w gospodarstwie postanowiono wysłać próbki do badań, a stado jest podejrzewane, z jakiegoś konkretnego powodu....Jak podkreślamy, tej informacji dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Natomiast po kilku wykonanych telefonach, można jedynie potwierdzić, że jest podejrzenie ogniska afrykańskiego pomoru świń, co o niczym nie świadczy, bo wyniki mogą przecież być negatywne. Możemy jedynie potwierdzić, że istnieje podejrzenie wystąpienia ogniska ASF w Pieczonkach koło Giżycka. Zdarzały się już takie przypadki, kiedy podejrzewane było dane stado, a wyniki były negatywne. Najprawdopodobniej wyniki badań będą jutro po południu, próbki są w drodze do laboratorium – dowiedzieliśmy się w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Olsztynie. 

Jednak dopóki nie będzie oficjalnych wyników badań, które poda Główny Inspektorat Weterynarii na swojej stronie w postaci komunikatu nie można ogniska potwierdzić. Nie mamy również informacji czy w stadzie pojawiły się pierwsze objawy wskazujące na ASF, czy głównym powodem powiadomienia był upadek zwierzęcia i rutynowa kontrola... dkol
Fot. poglądowe Obraz Ruth Archer z Pixabay 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)