Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF – nowa fala zachorowań

Obrazek

Nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń ASF wyznaczono właśnie na Lubelszczyźnie. Trwają czynności związane z jego likwidacją. Czy możemy mówić o nowej fali zachorowań?

Anna Kurek11 czerwca 2018, 12:21
To już piąte w przeciągu ostatniego tygodnia ognisko afrykańskiego pomoru świń ASF potwierdzone przez służby weterynaryjne. Wygląda na to, że choroba nie zamierza ustąpić. Nie dalej jak w piątek 8 czerwca dotarła do nas informacja o 3 nowych  ogniskach, a dziś stwierdzono kolejne.

Tym razem pomór został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi w PIWet w Puławach w gospodarstwie położonym w miejscowości Macoszyn Duży w gminie Wola Uhruska, powiat włodawski na Lubelszczyźnie. W mieszczącej się tam chlewni utrzymywanych było 20 świń. 
Gospodarstwo zlokalizowane jest w tzw. czerwonej strefie. Wiadomo również, że w jego okolicy stwierdzano już wcześniej ogniska, a także przypadki ASF u dzików. 

To już sto siedemnaste ognisko ASF w Polsce i trzynaste w tym roku w Polsce. 

W gospodarstwie natychmiast po potwierdzeniu ASF wdrożono wszelkie procedury związane z likwidacją ogniska afrykańskiego pomoru świń. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)