StoryEditor

ASF – nowa niebieska i czerwona strefa

ASF rozprzestrzenia się na terenie Polski, a władze powiększają obszar objęty ograniczeniami i strefę zagrożoną i ochronną.
02.11.2016., 16:11h

ASF nie odpuszcza. Do 2 listopada Główny Lekarz Weterynarii zarejestrował 23 ogniska i 119 przypadków afrykańskiego pomoru świń. W związku z dalszym rozwojem wydarzeń ogłosił ustanowienie nowych granic stref.

Utworzono zupełnie nową strefę niebieską na terenie powiatów monieckiego oraz grajewskiego, przy wschodniej granicy poszerzono ją o gminy Milejczyca oraz część gmin Czeremcha i Kleszczele. Czerwoną strefę powiększono o gminy Zawady, Dobrzyniewo Duże i Tykocin w woj. podlaskim. Z kolei strefa żółta poszerzyła się o gminy otaczające nową strefę niebieską, czyli: gminy Stawiski, Grabowo w woj. podlaskim oraz Biała Piska, Prostki, Kalinowo w woj. warmińsko-mazurskim. Tym samym strefy związane z zagrożeniem ASF obejmują już wyznaczone obszary w czterech województwach.

Strefa niebieska

W obrębie strefy niebieskiej możliwe jest przemieszczanie świń między gospodarstwami i do ubojni bez przeprowadzania badań laboratoryjnych, wymagane są natomiast świadectwa zdrowia oraz badanie kliniczne świń przeprowadzone nie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym transportem. Przemieszczenie świń pomiędzy dwoma powiatami w obrębie strefy „niebieskiej” odbywa się za zgodą obu terenowo właściwych Powiatowych Lekarzy Weterynarii (PLW). Przemieszczanie świń poza obszar strefy niebieskiej możliwe jest tylko do rzeźni dodatkowo wyznaczonej przez terenowo właściwego PLW na wniosek właściciela zatwierdzonej do tego celu rzeźni. W tym celu świnie muszą zostać poddane następującym procedurom:

  • należy przeprowadzić badanie laboratoryjne stada w ciągu 15 dni przed planowanym przemieszczeniem,
  • badanie kliniczne 24 godziny przed ubojem,

  • wystawienie świadectwa zdrowia przez lek. wet.

Transport żywych świń (wyłącznie do uboju) ze strefy „niebieskiej” do innych stref odbywać się może wyłącznie wcześniej ustalonymi trasami, bez możliwości ich zmiany.

Strefa czerwona

Przemieszczanie świń w obrębie strefy czerwonej możliwe jest między gospodarstwami i do ubojni bez przeprowadzania badań laboratoryjnych. Świnie mogą zostać ubite w rzeźni znajdującej się w strefie „czerwonej”, a mięso po uboju znakowane jest znakiem w kształcie koła, i jego dystrybucja musi być ograniczona wyłącznie do obszaru RP.

Przemieszczanie świń poza obszar strefy „czerwonej” możliwe jest do rzeźni położonej poza obszarami objętymi ograniczeniami, wyłącznie po spełnieniu następujących wymagań:

  • świnie wywożone do rzeźni muszą przebywać na terenie danego gospodarstwa nieprzerwanie minimum 30 dni,
  • żadne inne świnie nie mogą być wprowadzane do tego stada w ciągu ostatnich 30 dni,

  • należy przeprowadzić badanie laboratoryjne stada w ciągu 15 dni przed planowanym przemieszczeniem,

  • badanie kliniczne nie wcześniej niż 24 godziny przed ubojem,
Strefa żółta

Przemieszczanie świń w obrębie strefy „żółtej” i poza nią do innych obszarów na terytorium Polski możliwe jest między gospodarstwami i do zakładów uboju.  Nie ma wymogu przeprowadzania badań laboratoryjnych. Świnie przemieszczane w obrębie strefy jak i poza nią muszą posiadać świadectwo zdrowia i badanie kliniczne nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem do uboju. pj-t
Źródło: GIW

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 18:57