Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF: Ognisko nr 4 w pow. hajnowskim

Obrazek

Stanisław i Alina Ojdanowie hodują świnie od 28 lat. W spółce mają w sumie ok. 5 tys. świń. Czwarte ognisko afrykańskiego pomoru świń ASF wykryte zostało 23 czerwca w jednej z ich chlewni w miejscowości Bielszczyzna w pow. hajnowskim. Tylko naszej redakcji małżeństwo opowiedziało o tym jak wygladał przebieg choroby, diagnostyka, zwlaczanie ogniska i  wszystkie późniejsze działania. 

Anna Kurek26 sierpnia 2016, 06:00

– Nieraz widywaliśmy podobne objawy, dlatego uznałem, że to najprawdopodobniej różyca, którą wywołał stres cieplny związany z upałami. Jednak 23 czerwca jak grom z jasnego nieba dostałem informację, że w 3 z 5 pobranych od naszych padłych zwierząt próbek wykryto wirusa ASF – mówi Stanisław Ojdana. – Na drugi dzień lekarze pobrali jeszcze 30 próbek krwi od loch wysokoprośnych i tuczników. Wszystkie wyniki były ujemne, co oznacza że świnie były zdrowe. Powiatowy lekarz weterynarii wydał decyzję o utylizacji wszystkich zwierząt w naszym gospodarstwie. Było tam wtedy ok. 215 tuczników oraz 50 loch wysokoprośnych – dodaje. 

Służby weterynaryjne przystąpiły do likwidacji 4 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. O tym jak przebiegała cała akcja przeczytacie Państwo już we wrześniowym wydaniu dodatku "top świnie". Zapraszamy do lektury.   aku 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)