Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

ASF - ograniczenia handlowe, nowe przypadki i ogniska na Podkarpaciu

20.08.2018

Drukuj

ASF - ograniczenia handlowe, nowe przypadki i ogniska na Podkarpaciu

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Ograniczenia importu


Główny Lekarz Weterynarii poinformował o ograniczeniach importowych, które wprowadziły władze Ukrainy dla województwa podkarpackiego z powodu pierwszych wykrytych na tym terenie ognisk. Ograniczenia dotyczą zarówno zakazu importu żywca, ale również wszelkich produktów, mięsa i materiału genetycznego. Zakazano również importu pasz z woj. podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko mazurskiego, jednak nie wszystkich - te pochodzenia zwierzęcego poddane obróbce termicznej przeznaczone dla zwierząt domowych oraz pasze
pochodzenia roślinnego i chemicznego. 


Polecany artykuł

ASF – kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików

Kolejne ogniska na Podkarpaciu


W komunikacie z 17.08.18 GLW poinformował o kolejnych ogniskach na Mazurach i Podkarpaciu.
  • 196 ognisko ASF (92 w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia.
  • 197 ognisko ASF (93 w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia.
  • 198 ognisko ASF (94 w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Młynary, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami.
  • 199 ognisko ASF (95 w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Przypadki ASF u dzików

Jednak to jeszcze nie koniec aktywności wirusa w ostatnich dniach. Dał o sobie znać także w populacji dzików. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia 2651-2680 przypadku ASF u dzików. Jeden z przypadków (2666) wykryto w Kampinosie - wirus migruje na zachód Polski. Natomiast na południe jeden z ostatnich przypadków wykryto niedaleko Hrubieszowa, coraz bliżej Podkarpacia.

Na szczęście ASF nie przekroczył jeszcze Wisły na północy kraju i woj. pomorskie póki co jest bezpieczne. Najdalszy przypadek na zachód w tamtym rejonie wykryto na wysokości Fromborka.


dkol/www.wetgiw.gov.pl


Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii