Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF: Piąte ognisko choroby u świń

Obrazek

Na Podlasiu stwierdzono wystąpienie piątego ogniska ASF u świń domowych od początku występowania tej choroby w Polsce. W gospodarstwie, w którym wykryto ASF, znajduje się ok. 500 szt. świń.

Bartłomiej Czekała1 sierpnia 2016, 23:20

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie położonym w miejscowości Rębiszewo-Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim.

Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. Jak poinformował nas zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białymstoku Andrzej Bryczkowski, w tym gospodarstwie znajduje się ok. 500 szt. świń.

– Jesteśmy zdziwieni tym, że ten przypadek wystąpił w tak dużej odległości (prawie 100 km – przyp. red.) od czwartego ogniska ASF – mówi Bryczkowski. – Nie wiemy jeszcze dokładnie w którym zakładzie będziemy utylizować te zwierzęta, ale być może będzie to, jak ostatnio, zakład Farmutil w Wielkopolsce. Chcemy wszystkie czynności zakońćzyć w ciągu 24 godzin od wykrycia ogniska – dodaje.

Na razie nie znamy więcej szczegółów. O postępach działań służb weterynaryjnych będziemy informować na bieżąco. 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

oprac. bcz, dj na podstawie GIWPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)