Zaloguj

ASF - pierwsze ognisko w grudniu

Inspekcja weterynaryjna potwierdziła kolejne ognisko ASF u świń na terenie województwa świętokrzyskiego. Jest to o tyle ważna informacja, że jeszcze nigdy o tej porze roku nie stwierdzono w Polsce pomoru. 

Anna Kurek16 grudnia 2021, 13:32
Nie długo, bo zaledwie trzy tygodnie mogliśmy się cieszyć okresem bez wybuchów kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). A ponieważ zima jest tym czasem kiedy wirus zazwyczaj przechodził w stan uśpienia, była duża nadzieja, że ten rok zamkniemy ze statystyka na poziomie 122 ognisk w chlewniach. Niestety, nie udało się.

Główny Inspektora Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego ogniska w chlewni na terenie województwa świętokrzyskiego. Nie podano jeszcze do wiadomości ile świń znajdowało się w tym, 123 w tym roku ognisku.
Wirus ASF stwierdzono laboratoryjnie w miejscowości Kostomłoty Pierwsze, w gminie Miedziana Góra w pow. kieleckim. Zainfekowana chlewnia leży niemalże w granicach administracyjnych Kielc w strefie niebieskiej. 

Należy się spodziewać, że w związku z takim rozwojem sytuacji Komisja Europejska obejmie ten obszar strefą czerwoną. Może ona być większa ponieważ pod koniec listopada w wirus afrykańskiego pomoru świń został zidentyfikowany w sąsiedniej gminie Piekoszów. W sumie na terenie województwa świętokrzyskiego potwierdzono w tym roku 8 ognisk ASF u świń.

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ