Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – podbija Azję, przemieszcza się w RPA i w Europie

Obrazek

Wirus afrykańskiego pomoru świń wędruje po świecie zostawiając po sobie puste chlewnie, a kraje wolne od ASF siedzą jak mysz pod miotłą, czekając na niebezpieczeństwo i głowiąc się jak uchronić trzodę przed wirusem.  

Dorota Kolasińska25 kwietnia 2019, 08:20
Afrykański pomór świń dociera do najodleglejszych zakątków świata. Prawie codziennie dowiadujemy się o nowych przypadkach i ogniskach choroby, niestety coraz częściej także w państwach, w których ASF jeszcze nie dotarł. 


ASF opanował Chiny


W raporcie jednego z banków, który ukazał się pod koniec zeszłego tygodnia okazało się, że praktycznie w każdej prowincji Chin wirus jest obecny – w ostatnich tygodniach wykryto ASF w Hainan, Xinjiang i Tybecie. Jedynymi obszarami, które nie są obecnie opanowane przez ASF, są strefy Hongkongu i Makau z siedzibą w mieście, które znajdują się na południu Chin.

Od czasu wybuchu ASF w Chinach w sierpniu 2018 r. szacuje się, że w wyniku ASF padło/ubito 150–200 milionów świń, co stanowi prawie 30% więcej niż roczna produkcja wieprzowiny w USA i odpowiada rocznej dostawie wieprzowiny w Europie. 

Z Wietnamu do Kambodży


Niedawne zawiadomienie OIE, w którym poinformowano, że w Kambodży również pojawił się ASF (400 świń padło z powodu choroby, a kolejne 100 świń zutylizowano) świadczy o silnej ekspansji wirusa.
Ognisko wykryto w północno-wschodniej prowincji Rattanakiri graniczącej z Wietnamem, który 19 lutego br. został uznany za opanowany przez ASF.

Większość, bo 556 ognisk ASF w Wietnamie miało miejsce w północnym obszarze tego kraju. Wietnamscy urzędnicy twierdzą, że wirus mógł przedostać się do kraju przez ludzi, którzy przywieźli zakażone świnie lub paszę z Chin. 

Republika Południowej Afryki informuje o nowej sprawie dot. ASF


W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w zeszłym tygodniu Republika Południowej Afryki poinformowała o tym, że ASF zaczyna i tam wymykać się spod kontroli. Na małej fermie świń w prowincji North West, padło 32 z 36 świń. W tym przypadku podejrzewane o przeniesienie wirusa do chlewni są dzikie świnie. 

Luksemburg buduje ogrodzenie


Luksemburg postanowił postawić fizyczną barierę, aby zabezpieczyć kraj przed ASF. W Belgii ASF na razie pustoszy jedynie lasy, ale nadal istnieje poważne ryzyko wybuchu ognisk w chlewniach. W związku z tym, że Luksemburg graniczy z Belgią, urzędnicy zarządzili budowę płotu na granicy o długości 20 km. Podobne środki zastosowano we Francji i Danii. 

Australia, Japonia i Tajwan sprawdza towar


Wszystkie wymienione wyżej państwa przechwytują produkty żywnościowe na granicy, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia ASF na własnym terenie. Blokowane i dokładnie badane jest nie tylko surowe mięso, czy żywiec, ale także żywność przetworzona, np. kiełbasy, szynki czy konserwy. 

Globalna epidemia ASF


Globalna epidemia ASF powoduje spustoszenie w międzynarodowym przemyśle wieprzowym. ASF jak na razie nie dotarł do Stanów Zjednoczonych, choć ryzyko nadal jest wysokie, bo jest jednym z większych importerów wieprzowiny. Stąd liczne głosy niepokoju i pojawiające się w mediach pytania, dotyczące amerykańskiego embargo, które może być wprowadzone lada dzień. Według danych USDA w 2018 r. eksport mięsa wieprzowego z USA wyniósł 6,392 mld USD. Gdyby ASF wkroczył do Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie te dane zmieniłyby się drastycznie. Obecnie wszyscy specjaliści w tej dziedzinie usilnie pracują nad rozwiązaniem problemu, wynalezieniem szczepionki lub wypracowaniem innej skutecznej metody walki z ASF. 

oprac. dkol na podst. thepigsite.com
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)