Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF – pomór w Belgii!

Obrazek

Wirus ASF wykonał ogromny skok na zachód Europy. Zaraza pojawiła się w Belgii. Sprawdza się czarny scenariusz wielu producentów i przetwórców wieprzowiny. W powietrzu już wisi wprowadzenie zakazu eksportu do krajów trzecich. 

Anna Kurek14 września 2018, 09:42

Wczoraj odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w skład którego wchodzą: Agencja ds. Żywności (AFSCA), krajowe laboratorium referencyjne Sciensano i Regin Waloński. Powodem nadzwyczajnego spotkania było potwierdzenie obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików na terenie Belgii. Zwierzęta znaleziono w gminie Etalle w prowincji Luksemburg. 

Jak zapewniają Belgowie natychmiast wdrożono środki monitorowania i ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby u dzikich zwierząt.  Wprowadzono również środki kontroli i zapobiegania pojawienia się ASF w fermach trzody chlewnej. Odpowiednie środki są wdrażane na różnych poziomach, zarówno regionalnym, jak i federalnym. 

Eksperci nie wykluczają, że pojawienie się choroby jest konsekwencję pozostawienia resztek żywności przez podróżnych z zainfekowanych obszarów np. Europy Wschodniej. Jednak jednoznacznej odpowiedzi póki co nikt nie udzielił. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)