Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF depopuluje dziki w Kampinosie – padają jak muchy

Obrazek

Afrykański pomór świń przetrzebia populację dzika na Mazowszu. GIW podał kolejny komunikat z którego wynika, że w Kampinosie znaleziono kolejne dziesiątki zwłok padłych zwierząt. 

Dorota Kolasińska22 lutego 2019, 14:55
ASF jest do bólu skuteczny, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się w populacji dzika na Mazowszu. Z kolejnego raportu GIW z dnia 22.02.2019 o przypadkach nr. 350–397 w 2019 r. wynika, że na Mazowszu roi się od dzików.W okolicach Warszawy jest ich mnóstwo. Padłe sztuki znajdowane są przede wszystkim w okolicach Kampinosu. Ten konkretnie raport jest rekordowy, jeśli chodzi o ilość zwłok znalezionych na Mazowszu w tak krótkim czasie, jaki minął od poprzedniego komunikatu i badań laboratoryjnych.

W okolicach Warszawy znaleziono 72 padłe dziki, także w dużych skupiskach na jednym terenie. Jak na razie ASF trzyma się linii, którą wyznacza Kampinos i od kilku miesięcy nie pojawiły się żadne doniesienia o tym, że wirus wraz z chorymi zwierzętami idzie w głąb kraju, przynajmniej tak wynika z aktualnej mapy ASF dostępnej na stronie GIW.


 
W reszcie województw, w których dotychczas pojawił się ASF (poza podkarpackim) odnotowano 8 przypadków w woj. lubelskim, 2 przypadki w woj. podlaskim i 21 przypadków na Warmii i Mazurach.

Ze 105 znalezionych dzików, tylko 2 padły w wyniku strzału. 

dkol

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy