Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: Rolnicy z Lubelszczyzny żądają wypłaty odszkodowań i wyrównania dochodów!

Obrazek

Walka o odszkodowania i wyrównanie dochodów gospodarstw dotkniętych przez ASF oraz próba odpowiedzi jak wirus przenika do chlewni – to niektóre z postulatów producentów świń z Lubelszczyzny. 

Anna Kurek21 lipca 2018, 13:01
Rolnicy – producenci świń z rejonów dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF) domagają się konkretnych działań zarówno od rządu jak i od służb weterynaryjnych. Podczas pikiety pod Instytutem Weterynaryjnym w Puławach przekazali nam listę postulatów. 

Postulaty do Rządu:
  1. Wypłata odszkodowań za wybite świnie.
  2.  Wyrównie dochodu dla gospodarstw, w których wybito świnie.
  3. Umożliwienie sprzedaży zdrowych świń ze strefy zagrożonej i zapowietrzonej po wcześniejszym ich przebadaniu. 
  4. Jak najszybsze wprowadzenie ustawy o odszkodowaniach za zabite świnie, która była wynegocjowana przez związki zawodowe. 

Postulaty do weterynarii:
  1. Żądamy od profesorów weterynarii żeby przekonali stronę rządową do podjęcia nadzwyczajnych działań w celu całkowitej depopulacji dzików na terenie kraju.Wiadomo, że dziki są głównym wektorem, który infekuje środowisko wirusem ASF. A w tej chwili nasze państwo wydaje miliony złotych na usuwanie skutków pomoru (wybijanie świń i badanie próbek), a przyczyna pomoru biega swobodnie po lasach i polach.
  2. Domagamy się od weterynarii podjęcia rzetelnych badań i doświadczeń w jaki sposób wirus ASF przenosi się ze środowiska do gospodarstwa.Są przypadki, że pomimo prawidłowej bioasekuracji prowadzonej przez rolnika wirus przenika do hodowli zaś do gospodarstw nieprowadzących bioasekuracji nie – dlaczego?Dlaczego kumulacja ognisk ASF przypada co roku na miesiące czerwiec i lipiec, kiedy w czerwcu nie są [prowadzone żadne prace polowe, a po żniwach, gdy polny z pól są zwiezione na teren gospodarstwa, gdy potencjalnego źródła zagrożenia jest dużo więcej liczba nowych ognisk maleje. W październiku, listopadzie i grudniu, kiedy prowadzony jest zbiór kukurydzy w 2017 r. pojawiły się tylko 3 nowe ogniska.
Uważamy, że nikt nie szuka odpowiedzi na te pytania. Po wykryciu ASF w gospodarstwie wszystkie świnie są niezwłocznie wybijane i nie ma na czym prowadzić doświadczeń.


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)