Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

ASF: Rolnicy z Lubelszczyzny żądają wypłaty odszkodowań i wyrównania dochodów!

21.07.2018

Drukuj

ASF: Rolnicy z Lubelszczyzny żądają wypłaty odszkodowań i wyrównania dochodów!

Artykuł dostępny

Rolnicy – producenci świń z rejonów dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF) domagają się konkretnych działań zarówno od rządu jak i od służb weterynaryjnych. Podczas pikiety pod Instytutem Weterynaryjnym w Puławach przekazali nam listę postulatów. 

r e k l a m a

Postulaty do Rządu:
  1. Wypłata odszkodowań za wybite świnie.
  2.  Wyrównie dochodu dla gospodarstw, w których wybito świnie.
  3. Umożliwienie sprzedaży zdrowych świń ze strefy zagrożonej i zapowietrzonej po wcześniejszym ich przebadaniu. 
  4. Jak najszybsze wprowadzenie ustawy o odszkodowaniach za zabite świnie, która była wynegocjowana przez związki zawodowe. 

Postulaty do weterynarii:
  1. Żądamy od profesorów weterynarii żeby przekonali stronę rządową do podjęcia nadzwyczajnych działań w celu całkowitej depopulacji dzików na terenie kraju.Wiadomo, że dziki są głównym wektorem, który infekuje środowisko wirusem ASF. A w tej chwili nasze państwo wydaje miliony złotych na usuwanie skutków pomoru (wybijanie świń i badanie próbek), a przyczyna pomoru biega swobodnie po lasach i polach.
  2. Domagamy się od weterynarii podjęcia rzetelnych badań i doświadczeń w jaki sposób wirus ASF przenosi się ze środowiska do gospodarstwa.Są przypadki, że pomimo prawidłowej bioasekuracji prowadzonej przez rolnika wirus przenika do hodowli zaś do gospodarstw nieprowadzących bioasekuracji nie – dlaczego?Dlaczego kumulacja ognisk ASF przypada co roku na miesiące czerwiec i lipiec, kiedy w czerwcu nie są [prowadzone żadne prace polowe, a po żniwach, gdy polny z pól są zwiezione na teren gospodarstwa, gdy potencjalnego źródła zagrożenia jest dużo więcej liczba nowych ognisk maleje. W październiku, listopadzie i grudniu, kiedy prowadzony jest zbiór kukurydzy w 2017 r. pojawiły się tylko 3 nowe ogniska.
Uważamy, że nikt nie szuka odpowiedzi na te pytania. Po wykryciu ASF w gospodarstwie wszystkie świnie są niezwłocznie wybijane i nie ma na czym prowadzić doświadczeń.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii