Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: Rolnicy zapłacą za utylizację martwego dzika znalezionego na swoim polu

Obrazek

Koszty usuwania i utylizacji dzików padłych na polach należą do rolników, którzy są właścicielami właścicieli tych terenów – taką interpretację przepisów przedstawił resort rolnictwa, który jednocześnie twierdzi, że problem jest sporadyczny. Samorząd rolniczy apeluje o zmianę tych przepisów w trybie pilnym.

wk9 września 2019, 16:21
Sprawą zainteresowała się Krajowa Rada Izb Rolniczych. Do izb napływały bowiem sygnały od rolników, którzy na swych polach znaleźli martwe dziki i byli informowani przez służby weterynaryjne, że zgodnie z interpretacją obecnie obowiązujących przepisów, będą ponosić koszty ich utylizacji. Zdaniem samorządu rolniczego jest to sprzeczne z programem zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obciążanie rolników tymi kosztami spowoduje, że zaprzestaną oni zgłaszania do odpowiednich służb  przypadków wykrycia padłych dzików, a zwłoki będą podrzucali  poza teren gospodarstwa lub na pobocza dróg.  Krajowa Rady Izb Rolniczych uważa, że koszty utylizacji padłych zwierząt w ramach zwalczania ASF wśród populacji dzików powinny być pokrywane z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej.

Odpowiedź rządu

Pismo w tej sprawie zostało skierowano do ministerstwa rolnictwa. W odpowiedzi wiceminister Szymon Giżyński podtrzymał jednak dotychczasową interpretację przepisów. Z otrzymanej obszerniej  odpowiedzi w sprawie sposobów utylizacji dzików, wynika, że koszty usuwania i utylizacji zwłok dzików wolnych od wirusa ASF z terenów prywatnych objętych restrykcjami, należą do rolników właścicieli  tych terenów. Powiatowy lekarz weterynarii może dofinansować bezpieczne usunięcie zwłok padłych dzików na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami i obszarze zagrożenia. Wysokość dofinansowania wynosi 170 zł brutto za sztukę padłego dzika. Kwota ta obejmuje dojazd, załadunek, transport i unieszkodliwienie zwłok.

Zdaniem resortu rolnictwa problem problemem odpowiedzialnością za padłą sztukę znalezioną na prywatnym gruncie nie jest jednak powszechny a konflikty z tym związane są sporadyczne.

- Przypadki, w których należałoby kosztami utylizacji obciążyć właściciela prywatnej nieruchomości należą do bardzo rzadkich. Jak informują wojewódzcy inspektorzy najczęściej koszty takie pokrywane są przez burmistrzów lub wójtów w ramach pomocy mieszkańcom danej gminy - napisał w odpowiedzi wiceminister Szymon Giżyński.

Resort rolnictwa podkreślił, że w wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość zakopania zwłok padłych dzików w miejscach ich znalezienia. Ale decyzję taką może podjąć tylko powiatowy lekarz weterynarii.

- Decyzja taka może być podjęta w uzasadnionych przypadkach, np. niemożliwości przetransportowania pojedynczych zwłok dzika lub jego części lub w przypadku gdy przewóz zwiększałby niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania zagrożenia (np. przejazd przez tereny wiejskie o dużym skupisku trzody chlewnej) - napisał wiceminister Giżyński.

Jednocześnie w przypadku podjęcia takiej decyzji zwłoki powinny być zakopane tak, aby uniemożliwić ich odkopanie przez dzikie zwierzęta. A dół powinien być przygotowany na uboczu, w miejscu nieuczęszczanym przez ludzi. Przed zasypaniem zwłoki dzika powinny być zdezynfekowane środkiem biobójczym w celu zmniejszenia aktywności potencjalnego wirusa. 

wk

Fot. Pixabay


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)