Reklama zniknie za 11 sekund

ASF rozprzestrzenia się w Bułgarii

Obrazek

Państwo Morza Czarnego zgłosiło ponad 30 przypadków afrykańskiego pomoru świń w kilku regionach, w tym w lipcu br. w prowincjach graniczących z Rumunią.  

Dorota Kolasińska19 lipca 2019, 14:56
W północnej Bułgarii wykryto trzy nowe przypadki choroby u martwych dzików, a także jedno ognisko u świń w mieście Targovishte na północnym wschodzie kraju.
Wszystkie świnie w promieniu 3 km od ogniska będą wybite. 

– Hodowla świń to przemysł o wartości 600 milionów lewów (1,2 mld zł), który pokrywa 40 procent krajowej konsumpcji wieprzowiny - powiedziała na konferencji prasowej minister rolnictwa Desislava Taneva, która wprowadziła kilka środków ochronnych dotyczących afrykańskiego pomoru świń.

Taneva powiedziała, że ​​przedsiębiorstwa leśne zapłacą 150 lewów (300 zł) za każdego zabitego dzika, ponieważ władze bułgarskie zamierzają znacznie zmniejszyć gęstość populacji dzików w strefach o długości 20 km wokół ognisk afrykańskiego pomoru świń. 

Szef bułgarskiej agencji ds. Bezpieczeństwa żywności Damyan Iliev powiedział w zeszłym tygodniu, że szkody, które kraj może ponieść, jeśli nie poradzi sobie z chorobą, mogą wynieść nawet 2 miliardy lew.

Środki zapobiegawcze obejmują również wzmocnienie kontroli ruchu na tych obszarach i punktów granicznych przy pomocy policji i wojska, dezynfekcji gospodarstw i ograniczenia sprzedaży wieprzowiny i przetworzonego mięsa. 
Bułgarski rząd w zeszłym tygodniu przyznał 3,7 mln lewów na walkę z afrykańskim pomorem świń w kraju, w którym utrzymuje się 1,2 mln świń. 

Bułgarska agencja ds. Bezpieczeństwa żywności kilkakrotnie zwracała się do rolników w tym kraju, twierdząc, że konieczne jest przestrzeganie zasad zapobiegania chorobom, a wszystkie chore i martwe świnie powinny być natychmiast zgłaszane.

Oprac. dkol na podst. thepigsite.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)