Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: rząd chwali skuteczność myśliwych

W ramach walki z afrykańskim pomorem świń w zeszłym sezonie myśliwi odstrzelili ponad 412 tys. dzików. Z danych rządu wynika, że liczba ognisk ASF spadła o 60 proc. 

wk23 lipca 2020, 11:43
O zaangażowanie Polskiego Związku Łowieckiego w walkę z afrykańskim pomorem świń zapytał na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu poseł Norbert Kaczmarczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

- Jak sobie ministerstwo środowiska radzi sobie z afrykańskim pomorem świń? Był to temat bardzo gorący od kilku lat. Ale w ostatnim czasie tego tematu nie ma w przestrzeni publicznej. Co dalej z ASF? Jakie poczyniono zabezpieczenia, abyśmy nie byli straszeni, że hodowla w Polsce nie zostanie zamknięta? – mówił poseł Kaczmarczyk.

Ministerstwo środowiska podkreśliło, że zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej podstawowymi działaniami w zakresie walki z afrykańskim pomorem świń jest redukcja i rozrzedzanie populacji dzika oraz wprowadzanie zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych.

- Rząd ma się czym pochwalić w związku z walką z ASF. W analogicznym okresie 2019 r. ilość nowych ognisk spadła o 60 proc. Mamy raptem kilka ognisk w Polsce, podczas gdy w Rumunii jest ich 1163– mówił minister środowiska Michał Woś. 

Z danych rządu wynika, że poprzedni sezon łowiecki był pod względem odstrzału dzików bardzo udany. Pozyskano bowiem 412 tys. sztuk tych zwierząt, kiedy w poprzednich latach było to sto kilkadziesiąt tysięcy.

– Niemcy, którzy sobie świetnie radzą mieli 1,9 jednego dzika na myśliwego, a w Polsce mamy 3,2 dzika na myśliwego. To pokazuje skuteczność polskich myśliwych i dobre działanie – powiedział minister Michał Woś, który podziękował za dobrą współpracę Polskiego Związku Łowieckiego z rządem. 

Minister Woś podkreślił również zaangażowanie Lasów Państwowych w walkę z ASF. W ostatnim czasie instytucja ta z własnego budżetu wybudowała ponad 400 km ogrodzeń, które mają ograniczyć migrację dzików. Ministerstwo środowiska poinformowało także, że w zeszłym roku Polski Związek Łowiecki wypłacił z tytułu szkód łowieckich prawie 100 mln zł. 

wk, fot. Sejm RP


Ważne Tematy