Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF: Rząd skupi świnie

Obrazek

Specustawa o ASF będzie przyjęta przez Sejm w najbliższy poniedziałek, na pierwszym posiedzeniu po wakacjach – zapowiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Projekt zakłada zdjęcie nadwyżek mięsa wieprzowego z regionów występowania afrykańskiego pomoru świń i przerobienie ich np. na konserwy. Te będzie można sprzedawać w trybie bezprzetargowym. A kupować będzie… państwo.

1 września 2016, 08:37

Głównym celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń jest potrzeba zapewnienia możliwości zagospodarowania produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia z mięsa świń zdrowych, ale utrzymywanych na terytorium występowania ASF.

Aby rozwiązać problem ze skupem świń z rejonów występowania ASF specustawa wyłączy z prawa o zamówieniach publicznych tzw. jednostki sektora finansów publicznych. Będą one mogły kupować od zakładów mięsnych produktu mięsne wyprodukowane z mięsa wieprzowego pochodzącego od świń utrzymywanych co najmniej 3 miesiące przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF i które są zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez lekarza weterynarii.

Będą to produkty najwyższej jakości. Te konserwy będą nawet lepsze niż zwykłe, ponieważ będą z takimi elementami jak szynka czy polędwica – zapewnił na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Resort rolnictwa podkreśla, że przepisy ustawy dotyczą tylko zwierząt zdrowych, a projekt nie stwarza jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów. 

– Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Sejm przyjmie specustawę o ASF. Na razie projekt jest procedowany  przez rząd w trybie obiegowym – powiedział Krzysztof Jurgiel.

W strefie występowania ASF (strefa zapowietrzona i zagrożona) znajduje się obecnie 600 tys. sztuk świń.  Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, do 15 października z tego obszaru można wywozić świnie tylko do przerobu w temperaturze powyżej 80 stopni i tylko do specjalnie wyznaczonych przedsiębiorstw.

Minister Krzysztof Jurgiel poinformował również, że decyzją premier Beaty Szydło pełnomocnikiem rządu ds. łagodzenia skutków występowania ASF został wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

W czwartek ministerstwo rolnictwa ma przedstawić kolejny  pakiet zmian w prawie dotyczący walki z ASF. Resort przygotował nowelizację 6 ustaw, głównie z zakresu przepisów weterynaryjnych.   wk

Fot. MRiRWWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)