Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF się rozpędza. Nowe ogniska w kolejnych województwach

Ognisk ASF przybywa jak grzybów po deszczu. Kilka dni temu informowaliśmy o wysypie choroby w woj. łódzkim. Teraz wirusa stwierdzono w dwóch kolejnych województwach...

Kamila Szałaj25 czerwca 2021, 08:48
ASF nie odpuszcza. Jak co roku w okresie letnim liczba ognisk rośnie wręcz lawinowo. W ostatnich dniach Inspekcja Weterynaryjna stwierdziła 3 ogniska w woj. łódzkim, w bliskim sąsiedztwie powiatu piotrkowskiego - największego zagłębia trzodziarskiego w Polsce. Utrzymywanych jest tam ok. pół mln. sztuk zwierząt. 

Teraz choroba pojawiła się w dwóch kolejnych miejscach w Polsce: w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie.

O wyznaczeniu pierwszego ogniska ASF w powiecie kępińskim, gminie Baranów w miejscowości Marianka Mroczeńska poinformował Waldemar Gruszewski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie.

- Ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 21 czerwca br. z laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu - wyjaśnia Gruszewski.


W gospodarstwie utrzymywano 132 świnie. Zwierzęta już zostały zabite i zutylizowane, a gospodarstwo poddano wstępnej dezynfekcji.

Kolejne ognisko ASF u świń stwierdzono w gospodarstwie w Hrebennem, w gminie Horodło, w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie.

- To małe ognisko. W gospodarstwie utrzymywano 12 świń - wyjaśnił nam Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie.

Łącznie w Polsce w tym roku wykryto 7 ognisk ASF w populacji świń: 1 w woj. lubuskim, 2 w Wielkopolsce, 3 w woj. łódzkim i 1 w woj. lubelskim.
Pojawienie się choroby to dramat nie tylko dla właściciela chlewni, ale także dla jego sąsiadów hodujących świnie. Zazwyczaj wybijane są wszystkie zwierzęta w promieniu 1 lub 3 km od ogniska. Rolnicy od lat protestują przeciwko tym przepisom. Ich zdaniem zdrowych świń nie powinno się zabijać. Ostatnio manifest w tej sprawie przed siedzibą ministerstwa rolnictwa zorganizowali działacze AgroUnii. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Kamila Szałaj, fot. UG Wyszogród

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy