Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: trwa likwidacja ogniska w Niedoradzu

Obrazek

Blisko 27 tysięcy świń do zabicia i utylizacji po wykryciu ogniska ASF w Niedoradzu w województwe lubuskim. Trwa likwidacja...

Anna Kurek25 marca 2020, 15:22

Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w woj. lubuskim zostało potwierdzone 20 marca br. w miejscowości Niedoradz. Dziś już wiemy, że było tam blisko 27 tysięcy zwierząt:

 • ok. 8 tysięcy loch,
 • ok. 19 tysięcy prosiąt,
 • 25 knurów.

Jak poinformowała nas Wojewódzka Lekarz Weterynarii z Zielonej Góry – Zofia Batorczak – padnięcia świń rozpoczęły się od macior prośnych. Jednak ich liczba początkowo mieściła się w granicach normy. Lochy padały w jednym kojcu, w jednym obiekcie. Później padnięcia pojawiły się w kolejnych dwóch budynkach, a zmiany sekcyjne u niektórych zwierząt były charakterystyczne dla afrykańskiego pomoru świń.

Batorczak informuje też, że bezwłocznie zostały podjęte  wszelkie niezbędne i wymagane przepisami prawa działania, m.in.:

 • Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał decyzję o podejrzeniu ASF  na fermie, objął fermę nadzorem,
 • Pobrał próbki do badań,Sporządził protokół dochodzenia epizootycznego,
 • Przeprowadził kontrolę bioasekuracji na fermie.


Po otrzymaniu wyniku dodatniego w kierunku afrykańskiego pomoru świń:


 • Dokonano wyszacowania zwierząt, przedmiotów , paszy itd.,
 • Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał decyzję o stwierdzeniu ogniska ASF,
 • Odbyło się posiedzenie PZZK,
 • Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wraz z Wojewódzką Inspekcję zorganizowały likwidację ogniska ASF,
 • Wojewoda Lubuski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF.Dopiero wówczas możliwe było rozpoczęcie likwidacji ognika ASF. Jednocześnie rozpoczęto prowadzenie perlustracji obszaru zapowietrzonego (w promieniu 3 km od ogniska) i zagrożonego (w promieniu kolejnych 7 km od ogniska). Pobrano próbki do badań laboratoryjnych.


Co się dzieje dziś w Niedoradzu?

Zofia Batorczak informuje, że zaawansowane działania związane z likwidacją ogniska ASF dobiegają fazy końcowej. Trwa perlustracja pozostałych gospodarstw, dalsze pobieranie próbek i prowadzenie dochodzeń epizootycznych, a także dezynfekcja gospodarstwa.

Pani doktor podkreśla, że jest to ogromne przedsięwzięcie logistyczne wymagające zaangażowania Inspekcji Weterynaryjnej, wielu różnych firm , lekarzy weterynarii i wielu innych osób.

 – Szczególnie dziś, w cieniu epidemii koronawirusa nie jest to łatwe ale wszystkie podmioty, których udział jest niezbędny podejmują czynności w ognisku. Wszystkim zaangażowanym w zwalczanie ASF bardzo dziękuję. Jest to ogromny wysiłek zarówno w samym ognisku jak i tych którzy działają, pomagają zdalnie. Dla wszystkich wyrazy szacunku i podziękowania – mówi Zofia Batorczak.
 Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)