Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF u dzików – niekończąca się historia…

Obrazek

Służby weterynaryjne odnalazły na Podlasiu kolejne martwe dziki, u których potwierdzono wystąpienie afrykańskiego pomoru świń.

Bartłomiej Czekała9 kwietnia 2015, 10:32

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk, 48. przypadek ASF u dzików w Polsce stanowią padłe zwierzęta znalezione w pobliżu miejscowości Straszewo (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie) w odległości ok. 7 km od granicy polsko-białoruskiej. Natomiast 49. przypadek ASF stanowią padłe dziki znalezione w pobliżu miejscowości Cisówka (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie) w odległości 2,5 km od granicy polsko-białoruskiej.

Oba te przypadki zlokalizowane są w strefie przygranicznej na obszarze, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Zwłoki dzików zostały już unieszkodliwione pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.

To kolejne przypadki ASF u dzików w ciągu ostatniego tygodnia i widać wyraźnie, że problem z tą chorobą na Podlasiu się nasila. Na razie wszystkie padłe dziki odnajdywane są w tej samej strefie z ograniczeniami, ale nie wiadomo, czy wkrótce choroba nie wymknie się poza jej obręb. A tymczasem brak jest aktualnych danych dotyczących dotychczasowych wyników dodatkowego odstrzału dzików, zatwierdzonego przez Sejmik Województwa Podlaskiego. bcz

Źródło: GIWPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)