Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

ASF w Belgii – choroba postępuje

21.09.2018

Drukuj

ASF w Belgii – choroba postępuje

Artykuł dostępny

Po tym jak 13 września br. gruchnęła wiadomość o pierwszych dwóch przypadkach afrykańskiego pomoru świń  (ASF) u dzików, w kolejnych dniach dotarły do nas informacje o następnych  zachorowaniach u dzikich zwierząt. W sumie dotychczas odnotowano 4 przypadki i 8 chorych dzików. Póki co jednak na oficjalnych stronach, m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (OIE) nie ukazał się jeszcze oficjalny komunikat. 

r e k l a m a

Zdaniem ekspertów dotychczasowe przypadki są  ze sobą powiązane. Wszystko dzieje się w prowincji Luksemburga, blisko granic z Francją i Luksemburgiem.

W regionie, w którym pojawiła się  choroba wprowadzone zostały dwie strefy:

  • zakażona wokół przypadków,  
  • otaczająca ją buforowa. 


W obszarze zakażonym zabroniono polowania na dziki, by zwierzęta nie przemieszczały się w inne miejsca. Strefy te będą obowiązywały przez co najmniej 24 miesiące. 

Belgia powoli będzie musiała pogodzić się z tym, że ASF jest obecny w tym kraju.
Eksperci uważają, że ta sytuacja może znacząco oddziaływać na europejskie, a nawet światowe ceny wieprzowiny, szczególnie jeżeli choroba przedostałaby się do sąsiedniej Francji, cz też Holandii i Niemiec. 

Będziemy na bieżąco informować o tym w jaki sposób rozwija się sytuacja w Belgii. 

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii