Reklama zniknie za 11 sekund

ASF w Belgii – choroba postępuje

Obrazek

Afrykański pomór świń pojawił się w zeszłym tygodniu na południu Belgii. Na terenie kraju pojawiają się kolejne przypadki.

Anna Kurek21 września 2018, 13:05

Po tym jak 13 września br. gruchnęła wiadomość o pierwszych dwóch przypadkach afrykańskiego pomoru świń  (ASF) u dzików, w kolejnych dniach dotarły do nas informacje o następnych  zachorowaniach u dzikich zwierząt. W sumie dotychczas odnotowano 4 przypadki i 8 chorych dzików. Póki co jednak na oficjalnych stronach, m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (OIE) nie ukazał się jeszcze oficjalny komunikat. 

Zdaniem ekspertów dotychczasowe przypadki są  ze sobą powiązane. Wszystko dzieje się w prowincji Luksemburga, blisko granic z Francją i Luksemburgiem.

W regionie, w którym pojawiła się  choroba wprowadzone zostały dwie strefy:

  • zakażona wokół przypadków,  
  • otaczająca ją buforowa. 


W obszarze zakażonym zabroniono polowania na dziki, by zwierzęta nie przemieszczały się w inne miejsca. Strefy te będą obowiązywały przez co najmniej 24 miesiące. 

Belgia powoli będzie musiała pogodzić się z tym, że ASF jest obecny w tym kraju.
Eksperci uważają, że ta sytuacja może znacząco oddziaływać na europejskie, a nawet światowe ceny wieprzowiny, szczególnie jeżeli choroba przedostałaby się do sąsiedniej Francji, cz też Holandii i Niemiec. 

Będziemy na bieżąco informować o tym w jaki sposób rozwija się sytuacja w Belgii. Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)