Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF w Chinach zwolnił obroty

Obrazek

Liczba nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Chinach w tym roku spadła, a produkcja trzody chlewnej powoli wraca do normy – tak twierdzi chiński wiceminister rolnictwa, komentując doniesienia medialne na temat braku pełnego obrazu ASF w Chinach podawanego przez tamtejszy rząd.  

Dorota Kolasińska4 lipca 2019, 11:56
Jak donosi Reuters wiceminister rolnictwa i spraw wiejskich Yu Kangzhen zapytany o doniesienia o niedawnych nowych ogniskach pomoru świń powiedział, że Chiny stwierdziły tylko 44 nowe ogniska w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku. Oznacza to, że całkowita liczba ognisk zgłoszonych przez Chiny od pierwszego, wykrytego w sierpniu 2018 r. to 143, przy jednoczesnym uboju 1,16 mln świń. 

Tamtejsi rolnicy jednak twierdzą, że wiele ognisk nie jest zgłaszanych, a lokalni urzędnicy w niektórych prowincjach nie chcą weryfikować choroby. Reuters doniósł w tym tygodniu, że aż połowa świń hodowlanych w Chinach zmarła z powodu afrykańskiego pomoru świń lub została zabita z powodu rozprzestrzeniającej się choroby, to dwa razy więcej niż oficjalnie podały chińskie władze.

Yu powiedział także, że rząd sprawdza obecnie raporty online na temat domniemanych wybuchów choroby, dodając, że każda strona, która nie zgłosi sprawy, zostanie surowo ukarana. Po oficjalnych kontrolach, zazwyczaj okazywało się, że domniemane ognisko było jedynie plotką. Powiedział jednak, że wciąż istnieją wyzwania w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się ASF. Na przykład skarmienie odpadów kuchennych świniom jest w Chinach zabronione, ale nadal ma miejsce.

Zdolność chińskich drobnych rolników do zapobiegania chorobie jest również słaba, a obszary, w których występuje wiele ognisk, są miejscami, w których nie ma wystarczającej ilości ludzi i pieniędzy, aby je powstrzymać i kontrolować.

Komentarze Yu pojawiły się po tym, jak chiński rząd wydał nowe wytyczne dotyczące wzmocnienia środków zapobiegających i kontrolujących chorobę, ostrzegając, że w wysiłkach Chin występują niedociągnięcia i że sytuacja jest nadal poważna.
Chińska Rada Państwowa stwierdziła, że ​​zarządzanie transportem żywych świń nie jest wystarczająco kontrolowane, a testy na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń w zakładach uboju są niewystarczające. Zalecono również bardziej rygorystyczne obchodzenie się z odpadami kuchennymi.

Yu ostrzegł również, że badania i rozwój szczepionki zapobiegającej afrykańskiemu pomorowi świń są tylko na wczesnym etapie i stanęły przed wieloma wyzwaniami. Odmówił komentarza na temat harmonogramu prawdopodobnego wprowadzenia szczepionki wyprodukowanej w Chinach.
Yu powiedział, że instytuty badawcze nawiązały współpracę z największymi producentami szczepionek w Chinach, ale opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki jest bardzo trudne. 

Oprac dkol. na podst reuters.com
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)