Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Kolejne ognisko ASF u świń! Stado jest już zlikwidowane

Obrazek

Czwarte ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Podlasiu, tym razem u świń w gospodarstwie liczącym 292 świnie, zostało zlikwidowane. Trwają kontrole kolejnych gospodarstw – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

27 czerwca 2016, 13:04

Kolejnego ogniska ASF u trzody chlewnej chyba nikt się nie spodziewał. Ostatni taki przypadek stwierdzono prawie 1,5 roku temu – pod koniec stycznia 2015 r. w gminie Sokółka. Czwarte już ognisko ASF wykryto w gospodarstwie w gminie Hajnówka w woj. podlaskim w czwartek (23.06). Przypadek ten wystąpił w gospodarstwie liczącym prawie 300 świń, które znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami.

Natychmiastowe działania podjęte po stwierdzeniu ogniska ASF w gospodarstwie położonym umożliwiły likwidację ogniska choroby w ciągu 24 godzin. W gospodarstwie wszystkie odpowiednie czynności służb weterynaryjnych dotyczące likwidacji świń oraz wywozu ich zwłok do utylizacji zostały już zakończone. Przeprowadzono również wstępną dezynfekcję obiektu. W strefie 10 km od ogniska choroby będą obowiązywały specjalne obostrzenia. Ważne jest to, że choroba została wykryta w strefie objętej ochroną.

Niestety, mimo szybkich działań polskich służb weterynaryjnych, pojawienie się ASF u świń może utrudnić dalsze rozmowy na temat możliwości eksportu polskiej wieprzowiny spoza strefy z restrykcjami i skomplikować rozmowy m.in. z Chinami nt. możliwości wznowienia eksportu. Jak informuje resort rolnictwa, obecnie wyjaśniane są przyczyny pojawienia się choroby ASF w gospodarstwie pod Hajnówką. Według Ewy Lech – wiceminister rolnictwa – odpowiedzialność za pojawienie się kolejnego przypadku ponosi człowiek, a gospodarstwo raczej nie było dobrze zabezpieczone.

Przypominamy, że pierwszy przypadek ASF u świń stwierdzono ponad 2 lata temu, w lutym 2014 r. Wszystkie miały miejsce w pobliżu granicy polsko-białoruskiej w województwie podlaskim, na terenie powiatów: białostockim, sokólskim i hajnowskim.

Fot. JanuszWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)