Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Lubuskiem: sztab kryzysowy ustalił plan walki z wirusem

W Gorzowie Wielkopolskim od godz. 11:00 obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zwołany w związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku wirusa ASF u dzika potrąconego 4. Listopada br. przez samochód w miejscowości Tarnów Jeziorny w Powiecie Wschowskim. Znamy decyzję, które podjęto na tym spotkaniu.

Dominika MulakBartłomiej Czekała15 listopada 2019, 14:14
Posiedzenie sztabu kryzysowego zwołał pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli Szymon Giżyński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr n. wet. Mirosław Welz - zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Władysław Dajczak - Poseł na Sejm, Stanisław Myśliwiec – prezes Lubuskiej Izby Rolniczej oraz pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Wojska, Straży Pożarnej, a także myśliwi.

W związku z ustaleniami podjętymi na posiedzeniu Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wyda dzisiaj rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony (zapowietrzony) o 5 kilometrowym promieniu (obejmujący częściowo pow. wschowski oraz pow. nowosolski) od miejsca, w którym znaleziono potrąconego przez samochód dzika.

Jak ustalono, w tym rejonie nie ma żadnego gospodarstwa produkującego trzodę chlewną. Ta strefa będzie ogrodzona siatką (jest to teren głównie leśny) i strażacy wraz z myśliwymi będą przeczesywać ten teren w poszukiwaniu padłych dzików.

II strefa ochronna będzie utworzona w promieniu 10 km od miejsca znalezienia dzika i także zostanie ogrodzona siatką. Natomiast III strefa buforowa będzie ustanowioną w promieniu 36 km w promieniu od miejsca w którym leżał na drodze dzik.

WYPOWIEDŹ STANISŁAWA MYŚLIWCA, PREZESA LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ


Dokument, który wyda dziś Wicewojewoda Lubuski będzie zawierał szczegółowe również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych. W wyznaczonych strefach służby sanitarne, weterynaryjne, policja, straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi będą prowadzili działania określone w rozporządzeniu Wojewody.

Dokument opublikujemy gdy tylko zostanie upubliczniony.

dm, bcz
Fot. Mulak

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy